– Käänteisen tuloverotuksen mallissa suomalainen saisi sosiaaliturvan, joka tulojen kasvaessa vähenisi. Tämä malli olisi taloudellisesti realistisempi kuin kokeilussa oleva perusturvamalli, sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila (sin.) sanoo.
– Perustulokokeilusta on saatu varovaisen myönteistä palautetta. Se kannustaa ottamaan työtä vastaan. Mutta se vaikuttaa auttamatta liian kalliilta järjestelmältä, hän jatkaa.
Pirkko Mattilan mukaan tarvitaan nykyistä selkeämpi, vähemmän byrokraattinen sosiaaliturvamalli.
– Lopetetaan paperien pyörittely, palkkakuittien toimittelu ja työsopimusten etsiskely. Työnteon ei pitäisi aiheuttaa ahdistusta ja pelkoa toimeentulosta. Käänteinen tuloveromalli kannustaisi vastaanottamaan työtä. Veisi pelon pois. Se voisi olla tulevaisuuden sosiaaliturvan malli, hän sanoo.
Vuonna 2019 Suomessa otetaan käyttöön kansallinen tulorekisteri, jossa suomalaisten tulot näkyvät reaaliaikaisesti.
– Tulorekisteri tulee helpottamaan työn vastaanottamista ja sosiaaliturvan yhdistämistä omalta osaltaan. Se on todella tärkeä uudistus, Mattila toteaa.