Pienpanimoiden etämyynti viisikon käsittelyyn

Asiasta neuvotellaan keskiviikkona.

Hallitus neuvottelee huomenna keskiviikkona pienpanimoiden etämyynnin mahdollistamisesta. Aiheesta kertoo sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) Twitter-tilillään.

Hallitus tiedottaa tänään tiistaina kello 13 pidettävässä tiedotustilaisuudessaan säännöistä, joilla ravintolat voidaan avata asiakkaille kesäkuun alussa. Määräykset toteutetaan tartuntalain määräaikaisella muutoksella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hallitus on löytänyt yhteisymmärryksen ravintoloiden avaamisen yksityiskohdista. Ministeri (Krista) Kiuru (sd.) kertoo pian lisää, Ohisalo tviittaa.

– Samassa yhteydessä on keskusteltu mahdollisuudesta edistää pienpanimoiden toimintaedellytyksiä etämyynnin osalta. Viisikko käsittelee asiaa huomenna. #koronafi.

Pienpanimoliitto on vaatinut etämyynnin mahdollistamista. Sen tilapäistä sallimista on perusteltu pienpanimoiden äkillisesti heikentyneellä taloudellisella tilanteella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hallituksen neuvottelut koskevat vain pienpanimoiden etämyyntiä. Myös ravintoloille on esitetty koronavirusepidemian vuoksi oikeutta viinien ulosmyyntiin, joka koskisi myös nettikauppaa ja mahdollistaisi kotikuljetukset. Kansanedustaja Sari Multala (kok.) on jättänyt asiasta hallitukselle lakialoitteen.

 

Mainos