Pia Kauma: Kasvot peittävät asusteet eivät kuulu Suomeen

Kansaedustajan mukaan tietyt hunnut ovat kulttuurillemme vieraita.
Henkilö vaatekaupassa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Henkilö vaatekaupassa. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ottaa kantaa kasvot peittäviin niqab- ja burkahuntuihin julkaisussaan X-viestipalvelussa. Hän ei näe kasvojen peittämistä hyväksyttävänä.

– En hyväksy kasvojen peittämistä niin, että ihmisestä näkyy vain silmät. En kaduilla, en palveluissa, en kouluissa enkä missään, missä kohdataan ihmisiä, Kauma sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se ei kuulu tänne eikä pidä koskaan kuuluakaan, koska se herättää pelkoa ja on kulttuurillemme vierasta, hän lisää.

Kauma jakoi julkaisunsa yhteydessä Helsingin Sanomien artikkelin, jossa opetusministeri Anders Adlercreutz (rkp.) kommentoi aihetta. Hänen mukaansa kasvojen peittämiseen liittyvästä kysymyksestä voidaan keskustella erityisesti turvallisuuden ja tunnistettavuuden näkökulmasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mahdolliset rajoitukset kasvojen peittämiselle tulisi hänen mukaansa tehdä kuitenkin oppilaitoskohtaisesti. Hän pitää lainsäädäntöä liian järeänä toimena, erityisesti koska Suomessa ei ole haluttu lainsäädännöllä rajoittaa ihmisten vapauksia.

Kasvojen peittäminen on kielletty muun muassa Ranskassa, Itävallassa, Tanskassa sekä Sveitsissä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos