Petteri Orpo: Voimapolitiikalla uhkaaminen on yleistynyt

Valtiovarainministerin mukaan täysimittaisen kauppasodan vaara luo epävarmuutta maailmantalouteen.

Valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan toisen maailmansodan jälkeen rakennettu, sääntöpohjaisuuteen perustuva kansainvälinen järjestelmä on yhä kovemman paineen alla.

Uhkana ovat erityisesti kansalliskonservatiiviset poliittiset voimat, jotka pyrkivät luomaan alueellisten valtakeskusten maailmaa.

– Autoritääriset johtajat näkevät liberaalin demokratian uhkana yhteiskuntajärjestykselle ja vallassa olevalle eliitille. Voimapolitiikalla uhkailu on arkipäiväistynyt suurvaltasuhteissa ja rinnalle on noussut täysimittaisen kauppasodan vaara, Orpo sanoi suurlähettiläiden kokouksessa Helsingissä.

Hän korosti, että Suomen on uskallettava puolustaa liberaalia maailmanjärjestystä.

– Asioiden ääneen sanomisella on väliä, eikä arvoista puhuminen ole turhaa. Eurooppalaisten tulisi kääntää katseensa pidemmälle ja hakea kumppaneita Australiasta, Intiasta, Koreasta ja Latinalaisesta Amerikasta.

Valtiovarainministeri nosti myös esiin uuden hybridiosaamiskeskuksen, joka tarjoaa Suomelle uudenlaisen mahdollisuuden profiloitua kansainvälisesti. Turvallisuusuhat on huomioitu myös ensi vuoden budjetissa.

– Hybridivaikuttamisen keinovalikoima laajenee jatkuvasti. Se on uhka demokratialle ja vapaille vaaleille.

– Esityksessäni ensi vuoden budjetiksi poliisien määrä tullaan säilyttämään nykytasolla ja siihen ehdotetaan lisärahoitusta. Myös Suojelupoliisi ja Rajavartiolaitos tulevat saamaan lisärahoitusta, Orpo totesi.

Mainos