Millainen on ja mitä sisältää SDP:n kaksoisvee, tai kaksois-V? Kokoomusjohtaja Petteri Orpo kertoi sen MTV:n pääministeritentissä:
– Jos olette kuulleet demareiden keinot, niin se on kaksoisvee. Se on Veroja ja Velkaa. Lisää veroja, Petteri Orpo sanoi.
– Uusien tilastojen mukaan me olemme nyt ylittäneet Tanskankin veroasteen. Me olemme kaikkein kovin verottaja.
– Mutta tämä ei verottamisella nouse tämä maa!
Kokoomuksen puheenjohtajan mukaan ansiotuloverotusta tulisi keventää, kun ruoan hinta on noussut, sähkön hinta nousee ja lainojen korot nousevat.
– Kun se on niin, että sillä omalla palkalla ei tahdo tulla toimeen, vaikka kuinka säästäisi sähkössä ja miettisi kaupassa… Sen takia me haluamme ansiotuloverotusta keventää. Jotta se tavallinen suomalainen ahkera palkan- tai eläkkeensaaja, jotta hänelle jäisi edes vähän enemmän rahoistaan käteen, Orpo totesi.
Energiaan hintaan Orpo lupasi kokoomuksen ohjelmaa, jolla Suomessa tulee olemaan edullista sähköä sekä kodeille että yrityksille.
– Me olemme valmiit edistämään nopeasti ydinvoiman rakentamista, tuulivoimahankkeita, aurinkovoimaa. Me pystymme näillä siihen, että saadaan suhteellisen nopealla tahdilla Suomi täysin omavaraiseksi puhtaasta energiasta. Se takaa suomalaisille kodeille edullisen sähkön.
Petteri Orpon mukaan kokoomuksen valtiolle säästökeinona esittelemässä indeksijarrussa on kyse menojen kasvun hidastamisesta. Jopa 60 prosenttia valtion menoista on sidottu indeksiin.
– Jos mietitään säästämistä, niin eikö kaikkein ensimmäinen järkevin keino ole hidastaa kulujen kasvua? Tästä on kyse, Orpo sanoi MTV:n tentissä.
Kokoomuksen ”työlinjaan” kuuluu hidastaa työttömyysetuuksienkin nousua. Vuoden alussa ne nousivat seitsemän prosenttia, kun palkat nousivat kolme prosenttia.
– Eli työn vastaanottaminen tuli entistä kannattamattomammaksi. Haluamme tehdä työn vastaanottamisesta kannattavaa.
Kokoomuksen työllisyyspolitiikan kantava linja on verotuksen kannustavuus:
”Se, että aamulla herää ja lähtee Alepan kassalle töihin on kannattavampaa kuin että ei lähde.” @PetteriOrpo #kokoomus #mtvvaalit #pääministeritentti #vaalit2023— Kokoomus (@kokoomus) March 29, 2023
Sanna esittää asioita, joita hänen johtamansa hallitus olisi voinut toteuttaa viimeisen neljän vuoden aikana.#pääministeritentti #vaalit2023 #kokoomus #mtvvaalit
— Pauli Kiuru (@KiuruPauli) March 29, 2023





