Pääministeri Petteri Orpon mukaan hallituksen toimin polttonesteiden litrahinnat ovat tällä hetkellä noin 20 senttiä halvempia kuin ne olisivat ilman näitä toimia.
Eduskunnan kyselytunnilla kansanedustajille vastannut Orpo sanoi opposition vastustaneen näitä toimia.
– Jos oltaisiin noudatettu teidän politiikkaanne, se pumppuhinta olisi tänään noin 20 senttiä enemmän, Petteri Orpo sanoi SDP:lle.
Pääministerin mukaan sodat Hormuzinsalmella ja Ukrainassa vaikuttavat siihen, että polttoaineiden hinnat ovat ”aivan taivaissa”. Hänen mukaansa ”luvut huoltoaseman taulussa ovat hirvittäviä”.
– Me haemme ratkaisuja. Meillä on erittäin vähän liikkumavaraa. Talous on tiukilla, mutta jos löytyisi jotain millä helpottaa kotien, yrittäjien, tilannetta, niin niitä ratkaisuja me etsimme.
Orpon mukaan hallitus käy erittäin vakavasti läpi erilaisia keinoja kansalaisten auttamiseksi polttoaineiden hintakysymyksessä, tuodakseen helpotusta ”tuskaan”.
– Kaikki keinot ovat varmasti arvioitavana. En torju muuta kuin sen, että annetaan kuva että olisi valtavasti varaa tehdä jotain, koska joudumme samaan aikaan säästämään.
– Haluan taata, että sillä liikkumavaralla mitä meillä on, me haemme niitä keinoja joilla voitaisiin edes jonkin verran helpottaa tilannetta.
Orpo sanoi myös uudelleen, että ”hallitus on tehnyt yhdessä päätöksiä, joilla liikenteen, autoilun kustannuksia on laskettu. Joita SDP on vastustanut”.
– Tänään me näemme, että ne päätökset ovat olleet aivan oikeita ja välttämättömiä. Koska ilman niitä (polttonesteiden) hinta olisi vielä kovempi.