Fazer kertoi maanantaina investoivansa noin 400 miljoonaa euroa uuden suklaatehtaan rakentamiseen Lahteen. Pääministeri Petteri Orpo (kok.) on kommentoinut investointia viestipalvelu X:ssä.
– Erinomainen uutinen Suomen kesässä. Fazerin suurinvestointi Lahteen on erittäin tervetullut. Juuri tätä Suomi nyt tarvitsee. Tehdas tuo työtä ja elinvoimaa koko Päijät-Hämeeseen, pääministeri kirjoittaa.
Fazerin mukaan uusi tehdas mahdollistaa yhtiön kansainvälisen kasvun ja koko Suomen elintarvikeviennin merkittävän kasvattamisen. Fazerin osuus Suomen elintarvikeviennistä on jo nyt 15 prosenttia.
Suklaatehtaan rakennustyöt alkavat tänä kesänä ja tehtaan on määrä valmistua vuonna 2028. Rakennusvaihe työllistää satoja eri alojen ammattilaisia arviolta yli 500 000 työtunnin ajan.
Lahden kaupunginjohtaja Niko Kyynäräisen mukaan investointi on ”valtava piristysruiske elinvoimalle”.
– Fazerin investoinnin suora taloudellinen vaikutus arviolta kahden miljoonan vuotuisina verotuloina on jo sellaisenaan merkittävä. Lisäksi tämän mittaluokan investointi vahvistaa Lahden vetovoimaa monin eri tavoin, Kyynäräinen sanoo tiedotteessa.
Erinomainen uutinen Suomen kesässä. Fazerin suurinvestointi Lahteen on erittäin tervetullut. Juuri tätä Suomi nyt tarvitsee.
Tehdas tuo työtä ja elinvoimaa koko Päijät-Hämeeseen. Onnea @FazerGroup ja @Lahdenkaupunki.
— Petteri Orpo (@PetteriOrpo) July 14, 2025





