Petri Sarvamaa: Itämeren suojelu ollut tehotonta

Petri Sarvamaan mukaan komission pitää kiinnittää enemmän huomiota rahoitettavien projektien tehokkuuteen.

Europarlamentaarikko Petri Sarvamaa (kok.) esittelee tänään parlamentissa työasiakirjan Itämeren rehevöitymisen torjunnasta.

– Itämeri on yksi maailman saastuneimmista meristä. Sen rehevöitymisen torjuminen on erittäin tärkeää alueella elävien ihmisten kannalta. Tähän tähtäävästä EU:n Itämeri-strategiasta ja jätevesidirektiivistä huolimatta menestys on ollut vaatimatonta, Sarvamaa toteaa tiedotteessaan.

Vuosina 2007–2013 EU käytti 14,5 miljardia euroa jätevesihankkeisiin ja vesien suojeluun Itämeren rannikon jäsenvaltioissa. Lisäksi EU tuki veden laatua parantavia hankkeita Venäjällä ja Valko-Venäjällä yhteensä 44 miljoonalla eurolla vuosina 2001–2014. Panostuksesta huolimatta Itämereen valuvia ravinteita ei ole saatu kuriin, mikä on Sarvamaan mielestä huolestuttavaa.

– Komission pitää kiinnittää enemmän huomiota rahoitettavien projektien tehokkuuteen.

Tarkastuskäyntejä tehtiin Suomessa, Latviassa ja Puolassa. Muiden alueen valtioiden toimet tarkastettiin kyselytutkimuksen ja hankkeiden dokumentaation avulla. Tarkoituksena oli selvittää Itämeren rehevöitymisen torjunnan tehokkuutta.

– Esimerkiksi Suomessa koko maan määritteleminen nitraattiherkäksi alueeksi haittaa suojelutoimien kohdentamista niille alueille, joilla voitaisiin saada aikaan eniten ravinnekuormituksen vähennyksiä, Sarvamaa sanoo.

Mainos