Perustuslain asiantuntija: Irtisanomislain pykälää täsmennettävä

Juha Lavapuron mukaan työntekijöiden lukumäärä olisi ollut yhdenvertaisuusperiaatteen kannalta ongelmallinen.

Eduskunnan perustuslakivaliokunta kuuli tänään keskiviikkona asiantuntijoita työsopimuslain muutoksesta eli niin kutsutusta irtisanomislaista.

Työsopimuslain irtisanomisperusteisiin esitetään lisättäväksi, että irtisanomissyyn asiallisuutta ja painavuutta arvioidessa kokonaisarvioinnissa on otettava uutena asiana huomioon työnantajan palveluksessa olevien työntekijöiden lukumäärä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Turun yliopiston julkisoikeuden professorin Juha Lavapuron mukaan asiantuntijat pitivät viittausta työnantajan palveluksessa olevien työntekijöiden lukumäärään ”vähän ongelmallisena” täsmällisyyden ja tarkkarajaisuuden kannalta.

– Se ei ole yhteensopiva perusteluiden kanssa, koska perusteluissa viitataan siihen, että tällä halutaan nimenomaan puuttua pieniin työnantajiin ja ottaa kokonaisharkinnassa huomioon se, että työntekijän moitittava menettely tai työntekoedellytysten heikentyminen saattaa muodostua kohtuuttomaksi pienten työnantajien kohdalla, professori Juha Lavapuro sanoo Verkkouutisille.

Tavoite ei tule pykälässä esille

Lavapuro sanoo, että hallituksen esityksen tavoite ei tule pykälätekstissä riittävän selvästi esille. Perustuslakivaliokunnassa keskusteltiin, pitäisikö pykälää täsmentää tai miten pitäisi säännellä, jotta tavoite tulisi paremmin huomioon otetuksi.

Lavapuro kertoo itse ehdottaneensa, että pykälätekstiä täsmennettäisiin. Lakimuutoksen tavoitteena on huomioida pienille työnantajille aiheutuva kohtuuton tilanne, jos työntekijä käyttäytyy erityisen moitittavasti tai työnteon edellytykset heikkenevät.

– Pykälätekstissä voisi olla viittaus siihen, että kokonaisarvioinnissa voidaan ottaa erityisesti huomioon työntekijän moitittavan käytöksen tai työntekoedellytysten heikkenemisen aiheuttama kohtuuttomuus työnantajan näkökulmasta. Tai jotain sinne päin, Lavapuro sanoo.

Lukumäärä olisi ongelmallinen
Poimintoja videosisällöistämme

Lavapuron mukaan työntekijöiden lukumäärä pykälässä olisi voinut muodostua yhdenvertaisuuden kannalta ongelmalliseksi. Hallitus alensi ensin työntekijämäärää 20:stä 10:een ja luopui lopulta kokonaan lukumäärästä lakiesityksessä.

– Jos siinä olisi jokin täsmällinen lukumäärä, se olisi voinut olla yhdenvertaisuuden kannalta kohtuuton niiden työntekijöiden kannalta, jotka tulevat soveltamisalan piiriin.

Lavapuro ottaa esimerkiksi, että jos raja olisi ollut kymmenen työntekijää ja työnantajan palveluksessa olisi 11 henkilöä, niin heidän irtisanomisensa olisi vaikeampaa kuin jos työnantajan palveluksessa olisi vaikkapa yhdeksän henkilöä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lavapuron mukaan lukumäärään perustuva sääntely olisi ehkä mielivaltainen eli se olisi yhdenvertaisuusperiaatteen kannalta ongelmallinen.

Hallitus teki lokakuun lopussa palkansaajajärjestöille yhteiskuntajärjestyksen palauttamiseksi esityksen, jossa irtisanomista koskevasta lakipykälästä poistettiin työntekijöiden lukumäärä. Lakipykälän perustelut valmisteltiin sen jälkeen kolmikantaisesti, kuten palkansaajajärjestöt edellyttivät.

Työsopimuslain muutosta koskeva esitys annettiin eduskunnalle marraskuun alkupuolella.

Mainos