Suomi on pieni maa, jossa on vanheneva väestö. Korkea osaaminen ja tiede ovat Suomelle avain kestävään tulevaisuuteen. Nuorten koulutustasoa on vaikea nostaa, jos peruskoulussa on haasteita. Pitkään laskeneet oppimistulokset peruskouluissa vaativat meitä kiinnittämään katseen perusasioihin – siihen, että jokainen lapsi saa peruskoulusta hyvät perustaidot, joilla pärjää jatko-opinnoissa.
Petteri Orpon hallitus laittaa peruskoulua kuntoon: Lisäämme peruskouluun kolme vuosiviikkotuntia äidinkielen ja matemaattisten aineiden opetukseen. Lisää aikaa oppilaille oppia ja opettajille opettaa kaikkein tärkeimpiä perustaitoja: lukemista, kirjoittamista ja laskemista.
Oppimisen tuki uudistetaan ja laki astuu voimaan tämän vuoden syyslukukauden alussa. Olennaista on, että oppilas saa tarvitsemansa tuen mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Samalla opetushenkilöstön hallinnollinen työ vähenee – päästään tuen arvioinnista tuen antamiseen ja saamiseen.
Olemme vakiinnuttaneet tasa-arvorahoituksen. Näin ne koulut, joissa tarvitaan enemmän aikuisia ja tukea, voivat suunnitella toimintaa ja työsuhteita pitkäjänteisemmin lasten ja nuorten parhaaksi. Nostimme myös yksityiskoulujen kotikuntakorvauksen täysimääräiseksi. Näin kaikki koulut ovat samalla viivalla rahoituksen suhteen.
Kouluihin tarvitaan myös työrauhaa. Muutamme perusopetuslakia niin, että jatkossa kännykät on oppitunneilla lähtökohtaisesti kielletty. Jatkossakin opettajat saavat päättää, miten hyödyntää mobiililaitteita opetuksessa. Kouluilla on mahdollisuus jatkossa kieltää kännykät myös välitunneilla omissa järjestyssäännöissään.
Lisäämme myös peruskoulun tehtäviin liikunnallisen elämäntavan edistämisen. Ajattelen, että välitunneilla tärkeää olisi ottaa mieluummin muutama askel ja jutella kaverin kanssa, kuin tuijottaa kännykkää sisällä istuen. Se edistäisi paitsi työrauhaa tunneilla, tutkitusti myös oppimista. Nämä perusopetuslain muutokset on annettu eduskunnan käsiteltäväksi ja on tarkoitus saattaa voimaan tämän vuoden syyslukukauden alusta.
Lisää parannuksia on vielä tulossa: uudistamme S2-opetusta ja parannamme valmistavaa opetusta. Näin parannamme vieraskielisten lasten mahdollisuuksia päästä mukaan yleisopetukseen madaltamatta osaamisvaatimuksia. Jo nyt eduskunnalle annetut ja siellä käsitellyt uudistukset parantavat kuntien mahdollisuuksia järjestää laadukasta perusopetusta, jossa oppilaat saavat oppia, opettajat opettaa ja kouluissa on tähän tarvittava työrauha.