Perussuomalaisten Sampo Terho HS:ssa: Sepitetyt tarinat tulleet opposition tavaksi

Hallitustyöskentelyssä on ollut Sampo Terhon mukaan säröjä, joista on tähän mennessä kuitenkin päästy yli. Oppositiota hän kritisoi voimakkaasti.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa uskovansa, että kilpailukykysopimus saadaan maaliin nykyisellä päätöksentekojärjestelmällä. Hänen mukaansa kyseessä on koko yhteiskuntaa koskeva koetinkivi.

– Kaikki ymmärtävät, että tämä on kriittinen hetki. Kansalaiset menettävät uskoaan järjestelmään, jos suurella vaivalla ja laajalla rintamalla tehty uudistus kaatuisi. Seuraukset taloudelle olisivat karmeat, hän sanoo haastattelussa ja vakuuttaa, ettei hallituksella ole suunnitelma B:tä suunnitelman kaatumisen varalle.

Terho kertoo, että hallitustyöskentelyssä on kuluneen vuoden aikana ollut säröjä. Keskustan ja perussuomalaisten välit ovat olleet lämpimät viime viikon liikenteen yhtiöittämissuunnitelmiin saakka, ja kokoomuksen kanssa hän kuvailee myös olleen hankalaa.

Mitä yhtiöittämisselvitykseen tulee, on Terho sitä mieltä, että mandaatti sellaiseen tulisi saada vaaleista ja viedä sitten hallitusohjelmaan. Myös taksialan vapauttaminen on ollut perussuomalaisille vaikea nieltäväksi sellaisenaan.

Hallituksen toimet ovat laskeneet erityisesti perussuomalaisten kannatusta. Hän nimeää muiden ohella maahanmuuttokriisin ja pakkolait kannatusta selittäviksi tekijöiksi. Vaikutuksensa on myös sillä, että puheenjohtaja Timo Soini viettää kolmasosan ajastaan ulkomailla.

Terho kertoo oppineensa kuluneena vuonna sen, että päätöksenteolle on esteitä, ja oppositiosta on helppo huudella ja jättää huomiotta järjestelmän esteet.

– Sepitettyjen tarinoiden levittäminen on tullut vihreän ja vasemmisto-opposition tavaksi. Luodaan totuuden vastaisesti mielikuvaa, että mitään ikäviä päätöksiä ei tarvitsisi tehdä, jos tehtäisiin toinen arvovalinta, Terho kritisoi.

Mainos