Perussuomalaisten EU-ryhmyri paljastui Putin-faniksi – ”EU:lla on verta käsissään”

Nigel Farage sanoo, että EU-johtajat ovat pahoja ja vaarallisia ihmisiä.

Brittiläinen GQ-lehti kysyi viime viikonvaihteessa EU-parlamentaarikko Nigel Faragelta, ketä poliitikkoa tämä ihailee.

– Toimijana, ei niinkään ihmisenä, (Venäjän presidentti Vladimir) Putinia, Farage vastasi Guardianin mukaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lausunnosta nousi kohu, ja Farage joutui selittämään.

– Sanoin, että en pidä hänestä (Putinista), en luottaisi häneen, enkä haluaisi elää hänen maassaan, mutta verrattuna kakaroihin jotka johtavat tätä maata, kunnioitan häntä enemmän kuin meidän porukkaamme, Farage totesi.

Farage on brittiläisen Ukip-puolueen puheenjohtaja. Hän toimii myös Vapaa ja demokraattinen Eurooppa -ryhmän puheenjohtajana EU-parlamentissa. Samaan ryhmään kuuluvat perussuomalaiset, jonka puheenjohtaja Timo Soini pitää Faragea ystävänään. Soinin mukaan heillä on paljon yhteisiä näkemyksiä.

Guardianin mukaan Farage on esiintynyt venäläisen Russia Today -kanavan haastattelussa 17 kertaa joulukuun 2010 jälkeen. Vuonna 2005 perustettua kanavaa pidetään länsimaissa Kremlin propagandatorvena.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Haastatteluissa Farage on arvostellut EU-johtajia.

– He ovat epädemokraattisia. He ovat anti-demokraattisia. He ovat pahoja ja vaarallisia ihmisiä. He ovat huonoimmat ihmiset, jotka Eurooppa on nähnyt vuoden 1945 jälkeen, Farage on sanonut.

Faragen mukaan EU:lla on ”verta käsissään”, koska se on ”pakottanut” Ukrainan valitsemaan itsensä ja Venäjän välillä.

Mainos