Perussuomalaisten mukaan hallitus on toimillaan heikentänyt vahvasti vientivetoisen metsäsektorin kilpailukykyä ja toimintamahdollisuuksia Suomessa.
– Lisää rajoituksia metsäteollisuudelle ja turvetuotannolle on tulossa parhaillaan eduskunnassa käsiteltävänä olevien ympäristönsuojelulakimuutosten myötä. Näin siitäkin huolimatta, että kilpailukyvyn tärkeys on selonteossa tuotu keskeisesti esiin, sanoi ryhmäpuheenvuoron pitänyt kansanedustaja Lauri Heikkilä.
Esimerkkinä hallituksen tekemistä kilpailukykyä heikentävistä toimista hän mainitsi ns. windfall-veron eli voimalaitosveron, joka otetaan tänä vuonna käyttöön. Metsäteollisuuden merikuljetuksiin kohdentuva rikkidirektiivi tulee puolestaan voimaan ensi vuonna.
– Kyseiset toimet rapauttavat pahasti maamme teollisuuden kilpailukykyä, mikä kohdistuu voimakkaasti myös metsäsektorille.
Heikkilän mukaan perussuomalaisten energiapolitiikan keskeinen tavoite on kotimaisen energian aseman parantaminen suhteessa tuontienergiaan ja hallituksen suosimaan kivihiileen.
– Katsomme, että hallitus on kokonaan unohtanut kotimaisen energian käytön yhtenä valtiontalouden alijäämän tasapainotuskeinona. Hallitus on harkitsemattomasti leikannut kotimaisen bioenergian kuten turpeen, hakkeen ja muun metsäpohjaisen puuenergian tukia, mikä on johtanut siihen, että kivihiili on ohittanut puun kilpailukyvyn lauhdesähkön tuotannossa, hän sanoi.
Perussuomalaisten mielestä hallituksen harjoittama energiapolitiikka on täysin epäonnistunutta. Siitä kärsivät sekä kansantalous että ympäristö.
– Katsomme, että metsäenergian, turpeen, biokaasujen ja jätteiden energiakäytön esteitä on poistettava, ja metsäpolitiikan ja energiainvestointeihin annettavien tukien pitää olla selkeitä, jotta toimilla saavutetaan kansantaloudellista hyötyä, Heikkilä sanoi.
Ryhmäpuhujan mukaan perussuomalaiset pitävät erittäin tärkeänä, että maamme metsäpolitiikasta päätetään myös jatkossa kansallisesti.
– Emme näe perusteita sille, että Suomi luovuttaisi lisää päätösvaltaa Brysseliin esimerkiksi Euroopan unionin harjoittaman energia- tai ilmastopolitiikan varjolla, Heikkilä totesi.