”Pelkkä puhelimen värähdys nosti sykettä” – IS: Kansanedustaja kertoo uupumuksesta

Matias Mäkynen kertoo opetelleensa nuorempana himmailemaan.
Matias Mäkynen. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Matias Mäkynen. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

SDP:n varapuheenjohtaja kansanedustaja Matias Mäkynen kertoo Ilta-Sanomissa työuupumuksen diagnosoimisesta tekemästään eduskuntakyselystä. Sen taustalla on hänen oma uupumuksensa hieman yli parikymppisenä.

– Olin täysipäiväisesti töissä, opiskelin ja vaikutin poliittisissa luottamustehtävissä. Tein lähes ympärivuorokautisesti jotain hommaa. Yksien vaalien jälkeen huomasin, että kyse ei ole enää tavallisesta väsymyksestä. Aloin havaita myös kyynisyyden merkkejä, Matias Mäkynen kuvailee IS:ssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa väsymys ei lähtenyt nukkumalla ja ”pelkkä puhelimen värähdys sai sykkeen nousemaan”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Aluksi Mäkynen ei osannut epäillä työuupumusta eikä hakeutua työterveyteen. Hän kertoo kuitenkin päässeensä järjestön kautta lyhytterapiasessioon vuodeksi.

– Sen jälkeen aloin himmailla. Vähensin tehtäviä ja opettelin sanomaan ei. Nuorena jaksoi ja kuvitteli, että jaksamisella ei ole rajoja, mutta silti seinä tuli vastaan, Mäkynen toteaa.

– Onni onnettomuudessa, että mulle kävi tämä niin nuorena eikä niin vaikeana.

Mainos