Pariisissa tarttuvuusluku jopa 800 sataatuhatta kohti

Lauantaina Ranskassa todettiin 27000 uutta koronatartuntaa.

Ile-de-Francessa eli Pariisin alueella jopa 17 prosenttia koronatesteistä on ollut positiivisia. Luku on korkein sitten koronaepidemian alun, kertoo yleisradioyhtiö RAI.

Pariisissa 20-30-vuotiaiden ikäryhmässä tarttuvuusluku on peräti 800 sataatuhatta henkilö kohti. Suomessa väestöön suhteutettuna tapauten ilmaantuvuus on 42,5  tapausta 100[nbsp]000 asukasta kohti.

Todettujen koronatapausten määrä viimeisen kolmen päivän aikana on nousut Pariisin alueella nopeasti myös vanhemmissa ikäryhmissä.

– Tämä merkitsee, että virus tarttuu sukupolvelta toiselle ja tämä on meidän suurin huolenaiheemme, sanoo alueellisen terveysviraston johtaja Aurèlien Rousseau RAI:n mukaan.

Ranskan pääministeri Jean Castex totesi, että jos tilanne edelleen pahenee, hallitus voi ottaa käyttöön uusia rajoitustoimia.

Ranskassa on sitten epidemian alun todettu 745[nbsp]000 tartuntaa ja koronan seurauksiin on kuollut 32[nbsp]700 ihmistä.

Mainos