Pardia vaatii malttia Helsingin yliopiston rankkaan sopeuttamisohjelmaan

Palkansaajajärjestö Pardian puheenjohtaja Niko Simola edellyttää, että Helsingin yliopiston määrärahaleikkausten vaikutukset henkilöstöön minimoidaan.

Helsingin yliopiston leikkaukset ovat sen omien laskelmien mukaan vuosien 2019–2010 aikana 106 miljoonaa euroa vuodessa. Mahdollisen apteekkikompensaation vaikutus olisi vuositasolla 29 miljoonaa euroa.

Yliopisto on ilmoittanut aloittavansa yhteistoimintamenettelyn talouden tasapainottamiseksi ja henkilöstön vähentämiseksi enintään 1200 henkilöllä vuoteen 2020 mennessä.

Niko Simolan mielestä ennakoitu henkilöstön vähentämistarve on todella suuri. Hän huomauttaa, että yt-menettelyssä kuuden viikon aikana ei voi ennakoida koko viiden vuoden vähentämistarvetta.

– Muutosohjelma tulee toteuttaa viidessä vuodessa siten, että henkilöstön eläköitymiset ja muu luonnollinen poistuma otettaan täysimääräisesti huomioon. Myös henkilöstön mahdollisen laaja kuuleminen sopeuttamistoimenpiteistä on erittäin tärkeää, Simola sanoo.

Lue myös: Helsingin yliopisto aikoo vähentää 1200 työntekijää

Mainos