Papukaija käräytti rattijuopon isäntänsä

Mexico Cityssa sattui viime viikolla erikoinen tapaus, kun isäntänsä mukana autossa ollut papukaija käräytti omistajansa poliisille.

Guillermo Reyes (49) pysäytettiin New York Postin mukaan poliisin rutiinikontrolliin muun muassa puhallutusta varten. Ennen kuin Reyes ehti puhaltaa alkometriin, takapenkiltä kuului:

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Hän on päissään, hän on päissään!

Mainos - sisältö jatkuu alla

Poliisi luuli aluksi äänen kuuluvan ihmiselle, mutta tarkempi tarkastelu osoitti, että huutelija oli papukaija. Eikä siinä kaikki: puhallutus osoitti papukaijan puhuvan totta.

Reyes pidätettiin rattijuopumuksesta. Papukaija ei kuitenkaan menettänyt isäntäänsä, sillä eläintensuojeluviranomaisen mukaan matkakumppanusten suhde oli niin läheinen, että lintu pääsi pahnoille Reyesin kanssa.

Mainos