Paperiteollisuudessa jätetty tulematta töihin, marssittu ulos

Toimihenkilöt ovat tyytymättömiä Metsäteollisuuden tes-esityksiin.

Paperiteollisuuden toimihenkilöt ovat marssineet ulos ympäri Suomen, Ammattiliitto Pro kertoo sivuillaan.

Pron mukaan syynä on se, että Metsäteollisuus on tarjonnut toimihenkilöille huonompaa sopimusta kuin työntekijöitä edustava Paperiliitto sai. Ulosmarssien laajuudesta ei ole vielä tietoa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pron mukaan esimerkiksi Stora Enson Oulun tehtaan toimihenkilöt jättivät saapumatta aamuvuoroon kello 6–7.

– Sellaisen viestin sain työnantajalta, ettei porukka ole töissä, kertoo Helsingistä neuvotteluista tavoitettu pääluottamusmies Ari Kuismin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Myös Nokian Essity Finlandin paperiteollisuuden prolaiset toimihenkilöt marssivat ulos työpaikaltaan eilen illalla kello 22. Ulosmarssi kestää torstaihin saakka, kunnes toimihenkilöiden lakko alkaa. Taustalla ovat Metsäteollisuus ry:n eiliset esitykset tes-pöydässä.

– Nyt meni kuppi nurin. Haluamme neuvottelupöydässä yhdenvertaista kohtelua muiden kanssa, toimihenkilöiden kerrotaan kuvailleen.

Metsäteollisuuden ja Pron sovittelun on määrä jatkua tänä iltana.

Mainos