Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen ei kannata SAK:n esitystä yleisestä varallisuusverosta, joka tarkoittaisi pankkitalletusten, osakkeiden, metsien, peltojen ja sijoitusrahastojen verottamista.
SAK:n verotavoitteet vaalikaudelle 2019-2023 -muistiossa todetaan keskusjärjestön esityksiin kuuluvan ”uusi varallisuusvero ja veropohjien tiivistäminen (jotka) siirtävät verotuksen painopistettä pääomiin”. Muistion mukaan ”pankkitalletukset, osakkeet, rahastosijoitukset, metsät, pellot ja muut sijoitukset tulisi olla varallisuusveron piirissä”.
– En ole samalla kannalla, Pasi Sorjonen sanoo Verkkouutisille.
Hänen mukaansa varallisuuden kartuttaminen on normaalia ihmisen elämää.
– Nuorena aikuisena helposti velkaannutaan, ostetaan asuntoa ja niin edelleen. Sen jälkeen ollaan töissä ja maksetaan velkoja pois. Ja jossain vaiheessa pyritään varmasti kartuttamaan vähän varallisuutta, jota voi käyttää eläkeikäisenä, kun on poissa työelämästä.
Sorjosen mielestä kyse on elinikäisen kulutuksen tasaamisesta siten, että tasataan myös tulojen käyttöä.
– En minä sitä haluaisi kauheasti lähteä lisää sorkkimaan sen takia, että suomalainen kotitalous ei ole tunnettu siitä, että se säästää kovin paljon, päinvastoin.
Tilastokeskuksen kotitalouksien varallisuustilasto vuodelta 2016 kertoo, että sijoitusrahastoja ja pörssiosakkeita omisti 41 prosenttia kotitalouksista, ja niiden keskiarvo kotitaloutta kohti kasvoi reaalisesti noin neljänneksellä 19[nbsp]600 euroon.
Mediaani omistaville kotitalouksille oli 5[nbsp]680 euroa. Siinä kasvua oli noin kahdeksan prosenttia vuodesta 2013 vuoteen 2016.
Pasi Sorjosen mukaan tilasto on ”silmiinpistävä”. Hän pitää ”mielenkiintoisena, kuinka vähän suomalaiset kotitaloudet omistavat”.
Kotitalouksien säästämistä kannustettava
Akavan Sorjonen ei kannata verotuksen painopisteen siirtämistä pääomiin.
– Moni haluaa kaventaa ansiotulojen ja pääomatulojen verotuksen välistä eroa. Olen sitä mieltä, että se on parempi tehdä ansiotuloverotusta keventämällä kuin muuta verotusta nostamalla.
Sorjonen korostaa pääomatuloverotuksen kohdistuvan säästämiseen. Hän muistuttaa suomalaisten kotitalouksien säästävän tällä hetkellä aivan liian vähän.
– Meidän pitäisi ennemminkin pyrkiä kaikin tavoin kannustamaan sitä, että kotitaloudet säästäisivät enemmän, hankkisivat rahoituspuskureita pahan päivän varalle.
Sorjonen viittaa Suomen Pankkiin, joka pitää tätä tärkeänä. Suomen Pankki pohtii makrotalouden riskejä, ja yksi näistä riskeistä on kotitalouksien velkaantuminen.
– Kotitalouksien rahoitusaseman parantaminen pitäisi olla kaikkien asia, Sorjonen sanoo.