Panama-paperit: David Cameron vaatii valtiovarainministeriään julkaisemaan verotietonsa

Isossa-Britanniassa pelätään, että kaikkia poliitikoita vaaditaan vielä tuomaan julki verotietonsa lähitulevaisuudessa.

Ison-Britannian pääministeri David Cameron vaatii valtiovarainministeriään George Osbornea julkaisemaan verotietonsa.

Downing Street 10:n eli pääministerin kanslian mukaan Cameron on tehnyt selväksi, että hän oli valmis toimimaan läpinäkyvästi.

”Tämä koskee myös mahdollisia tulevia pääministereitä. Kun kyseessä ovat henkilöt, jotka ovat vastuussa valtion rahoista, pääministeri on sitä mieltä, että valtiovarainministereiden ja varjovaltiovarainministereiden on myös osoitettava läpinäkyvyyttä, pääministerin kanslia lausui asiasta”, pääministerin kanslian lausunnossa todetaan.

Varjovaltiovarainministerillä tarkoitetaan opposition varjohallitusta.

Osborne ei ole vastustanut ajatusta verotietojensa julkaisusta. Valtiovarainministeriö on vahvistanut, että Osborne julkaisee verotietonsa todennäköisesti lähiaikoina.

Valtiovarainministeriöstä todetaa, että vatliovarainministeri Osborne ”on aina valmis tarjoamaan enemmänkin läpinäkyvyyttä”.

”Olemme tehneet selväksi, että valtiovarainministerillä ei ole ikinä ollut omistuksia tai muita kytköksiä veroparatiiseissa. Hänen tulonsa ja kytköksensä ovat selkeitä ja kerrottu julki: hänen palkkansa, vuokratulot kiinteistöstä Lontoossa ja osakeomistus hänen isänsä Osborne and Little -yrityksessä”, valtiovarainministeriön lausunnossa todetaan.

Pääministeri julkaisi omat verotietonsa sunnuntaina Panama-papereiden aiheuttaman kohun saattelemana. Viime perjantaina selvisi, että Cameronilla oli aiemmin osuus hänen edesmenneen isänsä Panamaan kirjatussa rahastossa. Osuutensa Cameron myi ennen tuloaan pääministeriksi.

Isossa-Britanniassa keskustellaan, pitäisikö myös muiden ministereiden ja jopa parlamentin jäsenten julkistaa kaikki verotietonsa.

Mainos