PAM syyttää hallitusta jäsentensä taloushuolista

Pamin jäsenkyselyssä vastaajista yli kolmannes arveli oman taloustilanteensa heikkenevän.

Palvelualojen ammattiliiton Pamin jäsenkyselyssä joka neljäs vastaaja arveli työnantajansa taloustilanteen kohentuneen, mutta yli kolmannes ilmoitti omien taloushuoliensa kasvaneen. Erityisesti kiinteistöpalvelualalla sekä matkailu- ja ravintola-alalla uskotaan Pamin mukaan oman taloustilanteen heikkenevän myös jatkossa.

Pamin ekonomisti Olli Toivanen syyttää synkistä mielialoista hallituksen toimia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kyselyyn vastanneiden mielialaan ovat saattaneet osaltaan vaikuttaa hallituksen esittämät työmarkkinatoimet kuten irtisanomissuojan heikennys. Omasta työpaikasta ja toimeentulosta ollaan huolissaan, vaikka työnantajalla menisikin hyvin, Toivanen arvelee.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kiinteistöpalvelualalla enää 28,2 prosenttia arveli työnantajan talouden paranevan tulevan vuoden aikana, kun vielä alkuvuonna vastaava osuus hipoi 40 prosenttia.

– Kiinteistöpalvelualalla saatetaan uskoa, että pitkään jatkuneen kasvun rajat ovat tulleet vihdoin vastaan, kun työnantajat valittelevat rekrytointivaikeuksia, Toivanen ehdottaa.

Tiedot perustuvat Pamin heinä-elokuussa teettämään kyselyyn, johon vastasi 543 järjestön jäsentä.

Mainos