Palvelualojen ammattiliiton PAMin puheenjohtajan Annika Rönni-Sällisen mukaan syntyvyys ei kohene, jos nuorille on tarjolla vain yhä huonompia työpaikkoja.
– Jos yhä useampi nuori työllistyy kutsu-, osa-aika- tai vuokratyöntekijänä tai alustatalouden yksinyrittäjänä, voidaan olla varmoja, ettei syntyvyyskään juuri kohene. Siihen ei rohkaise tilanne, jossa toimeentulo on koko ajan epävarmaa eikä ihminen pysty suunnittelemaan tulevaisuuttaan, Rönni-Sällinen toteaa tiedottessa.
Päivähoito- ja perhevapaajärjestelmä ovat hänen mukaansa tärkeitä, jotta perheellinen elämä on mahdollista. Lisäksi hänen mielestään ihmisellä pitää olla luottamus tulevaan, jotta hän uskaltaa perheellistyä.
– Pätkittynyt työura tuottaa sitku-elämää, jossa ollaan pysyvästi odotushuoneessa odottamassa oikean elämän alkamista, Rönni-Sällinen arvioi.
PAM neuvottelee parhaillaan hiihtokeskuksiin ja ohjelmapalvelualalle työehtosopimuksia. Ensi vuoden puolella sopimukset päättyvät muun muassa kaupan, matkailu- ja ravintola- ja kiinteistöpalvelualoilla.
Rönni-Sällisen mukaan aloille tarvitaan selkeitä palkankorotuksia sekä parannuksia osa-aikatyöntekijöiden asemaan.
– Palvelualojen töissä pitäisi jatkossakin olla mahdollista tehdä työuransa ja elättää itsensä. Sen vuoksi on etsittävä ratkaisuja, joilla alalle sitoutuneiden työntekijöiden työtunteja saadaan kasvatettua ja jossain vaiheessa työsuhteet kokoaikaistettua, hän vaatii.