Palta ja IAU tes-sopuun

Palta ja IAU hyväksyivät lentoliikenteen palvelujen uuden työehtosopimuksen.

Palvelualojen työnantajat Paltan ja Ilmailualan Unioni IAU:n hallinnot ovat hyväksyneet neuvottelutuloksen lentoliikenteen palveluja koskevasta uudesta työehtosopimuksesta.

Uuden työehtosopimuksen sopimuskausi on pituudeltaan 26 kuukautta. Sopimus vastaa kustannustasoltaan muilla aloilla tehtyjä ratkaisuja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koronavirusepidemian työehtosopimuksen alalle on sovittu toukokuun loppuun saakka tilapäisiä lomautuksia koskevasta lyhyemmästä kolmen päivän lomautusilmoitusajasta ja lyhyemmästä yt-neuvotteluesityksen antamisajasta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Järjestöt myös suosittelevat luottamusmiehille ja työnantajille, että nämä sopivat koronaepidemiasta johtuvien yt-neuvotteluiden neuvotteluajaksi yhden päivän.

– Olemme Paltassa tyytyväisiä, että haastavat neuvottelut saatiin vihdoin päätökseen. Koronakriisin vaikuttaessa suuresti lentoliikenteeseen on tärkeää, että työehtosopimustilanne saatiin ratkaistua, Paltan asiantuntija Heini Wiik-Blåfield toteaa.

Sopimuksen piirissä on noin 3[nbsp]000 työntekijää.

Mainos