Palkansaajajärjestöt: Esitys liikesalaisuuslaiksi kaventaisi työntekijöiden perusoikeuksia

Akava katsoo, että työ- ja elinkeinoministeriön johtaman työryhmän valmistelema ehdotus uudeksi liikesalaisuuslaiksi on liian epäselvä ja tulkinnanvarainen.

Uudella lailla toimeenpannaan Suomessa EU-direktiivi liikesalaisuuksien suojasta. Palkansaajakeskusjärjestöt Akava, SAK ja STTK jättivät työryhmän mietintöön eriävän mielipiteen.

– Akavan mielestä esitystä on korjattava siltä osin, kun on kyse työntekijöiden ja työnantajien väliseen salassapitoon liittyvistä rajoituksista, jotka liittyvät työntekijöiden sananvapauteen ja ammatillisen järjestäytymisen vapauteen. Esitys kaventaisi työntekijöiden perusoikeuksia tavoilla, joita direktiivin implementointi ei edellytä, sanoo Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder (kok.).

Mainos - sisältö jatkuu alla

Akavan mukaan työsopimuslain ja ehdotettavan uuden liikesalaisuuslain välinen suhde jää epäselväksi. Työntekijöiden vastuuta liikesalaisuuksista pyritään laajentamaan merkittävästi.

– Valitettavaa on, että Akavan salassapitoehtoja koskevassa selvityksessä havaittuja epäkohtia salassapitosopimuskäytännöissä ei pyritä korjaamaan. Salassapitosopimuksia koskevat käytännöt työelämässä ovat tällä hetkellä täysin villejä, toteaa Akavan vastaava lakimies Vesa Vuorenkoski.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa työ- ja elinkeinoministeriön johdolla laaditussa ehdotuksessa pyritään luomaan työntekijöille lakiin perustuva rajoittamaton vastuu myös työnantajan liikekumppanien liikesalaisuuksista ja luottamuksellisista teknisistä ohjeista.

– Lisäksi ehdotetuissa säännöksissä jätetään epäselväksi työntekijän oikeus turvautua ammattiliiton asiantuntijan apuun työsuhderiidoissa, jotka liittyvät liikesalaisuuksiin tai luottamuksellisiin teknisiin ohjeisiin. Pahimmillaan ammattiliiton apuun turvautuminen voi muuttua jopa rangaistavaksi, sanoo Vuorenkoski.

– Ehdotettua liikesalaisuuslakia on muutettava työntekijöiden oikeuksien turvaamiseksi ja vastuun rajaamiseksi, hän vaatii.

Mainos