Kristillisdemokraattien kansanedustaja Päivi Räsänen arvostelee Suomen päätöstä liittyä Ranskan julkilausumaan kahden valtion mallin edistämisestä.
Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) mukaan siinä sitoudutaan Gazan tulevaisuuden ja jälleenrakentamisen suunnitteluun, Hamasin aseistariisuntaan sekä Hamasin poistamiseen Palestiinan poliittisesta tulevaisuudesta.
– En osaltani kannata tätä vetoomusta Palestiinan tunnustamiseksi tai sen harkitsemiseksi tässä tilanteessa. Suomen ei ole viisasta olla tässä mukana, Päivi Räsänen sanoo.
Hänen mukaansa toimenpide ei ratkaise Lähi-idän sotaa eikä Gazan siviilien kärsimystä millään tavoin.
– Se olisi vain kannustus terroristijärjestö Hamasille. Suomen ja EU-maiden tulisi sen sijaan kohdistaa painostustoimet Hamasiin, joka on syyllinen omankin kansansa kärsimyksiin, Räsänen jatkaa.
Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah sanoo, ettei puolue ole antanut suostumustaan ulkoministeriön allekirjoittamalle vetoomukselle. KD:stä on aiemmin sanottu, että kyseessä on hallituskysymys.
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) ihmettelee aloitteen saamaa arvostelua. Hänen mukaansa vetoomus on hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittisen linjan mukainen.
– Outoa, jos hallituspuolueilta täytyisi kysellä sitoumuksia jo UTP-selonteossa sovittuun. Suomen linja ei muuttunut vaan noudattelee sovittua. Poseerauksen sijaan haetaan ratkaisuja; arabimaita saatu sitoutumaan Hamasin nujertamiseen ja kestävään rauhaan Lähi-idässä. Oikea askel, Sofia Vikman toteaa.
LUE MYÖS:
Elina Valtonen: Palestiinan tunnustaminen on askel kohti kahden valtion mallia (VU 30.7.2025)
Palestiinan tunnustaminen ei ratkaise Lähi-idän sotaa eikä Gazan siviilien kärsimystä millään tavoin. Se olisi vain kannustus terroristijärjestö Hamasille. Suomen ja EU maiden tulisi sen sijaan kohdistaa painostustoimet Hamasiin, joka on syyllinen omankin kansansa kärsimyksiin.
— Päivi Räsänen (@PaiviRasanen) July 30, 2025
@KDpuolue ei ole antanut suostumusta tähän julkilausumaan mukaan menoon ja hallitus ei ole missään linjannut tällaisesta tekstistä: ”positiivisesti harkitsemaan Palestiinan tunnustamista”
Suomi kehottaa muita tunnustamaan Palestiinan https://t.co/WvQqsIGxKX
— Sari Essayah (@SariEssayah) July 30, 2025
Outoa, jos hallituspuolueilta täytyisi kysellä sitoumuksia jo UTP-selonteossa sovittuun. Suomen linja ei muuttunut vaan noudattelee sovittua. Poseerauksen sijaan haetaan ratkaisuja; arabimaita saatu sitoutumaan Hamasin nujertamiseen ja kestävään rauhaan Lähi-idässä. Oikea askel. pic.twitter.com/IbkLRQx1pX
— Sofia Vikman (@SofiaVikman) July 30, 2025





