Päivälläkin -28 astetta – näin pakkanen pian puree

Ylen meteorologi Matti Huutosen mukaan talvivaatteille on ensi viikolla tarvetta.
Pakkanen puree maanantaina paikoin jopa 10 astetta lämpömittarin lukemaa kovemmin. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO
Pakkanen puree maanantaina paikoin jopa 10 astetta lämpömittarin lukemaa kovemmin. LEHTIKUVA / TIMO JAAKONAHO

Pakkanen puree ensi viikolla runsaasti lämpömittarin osoittamaa lukemaa kovemmin. Ylen meteorologi Matti Huutonen kirjoittaa asiasta verkkopalvelu Twitterissä.

Käytännössä pakkasen purevuus tarkoittaa lämpötilan, ilmankosteuden ja tuulen yhteisvaikutusta iholla. Lämpömittari taas kertoo vain, miltä lämpötila tuntuisi jos ulkona ei tuulisi ja kosteus olisi normaali.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sääennusteissa pakkasen purevuus ilmaistaan tuntuu kuin -lukemana. Tämä kuvaa sitä, miltä silloinen pakkasen purevuus näyttäisi lämpömittarissa tyynen ja normaalin ilmankosteuden säässä.

Maanantaina pakkasen purevuus on paikoin pohjoisimmassa Lapissa -28 astetta ja Itä-Lapissa -29 astetta, vaikka lämpömittarin lukema voi olla jopa 10 astetta lämpimämpi. Tuuli on siis syytä ottaa huomioon pakkassään pukeutumisessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Talvivaatteille on ensi viikolla käyttöä. Lämpömittarin lukema ei välttämättä kerro koko totuutta… Tuuli lisää pakkasen purevuutta alkuviikolla, Huutonen kirjoittaa.

LUE MYÖS: Miten niin ”tuntuu kuin” 10 astetta pakkasta?

Mainos