Valtioneuvosto julkaisi 15. maaliskuuta Suomen kestävän kasvun ohjelman. Sen mukaan EU:n elpymis- ja palautumistukivälineen Suomelle tulevasta rahoitusosuudesta on tarkoitus käyttää noin 400 miljoonaa euroa muun muassa sote-uudistuksen tavoitteiden toteuttamiseen.
Lääkäripalveluyritykset ry (LPY) näkee hallituksen esityksessä ilmeisenä riskinä sen, että kasvuohjelman rahoitusta käytetään nykyisten lakisääteisten sote-palveluiden rahoittamiseen – siitä huolimatta, että se ei ole kyseisen rahoituksen periaatteiden mukaista.
LPY:n mukaan rahoitus pitää käyttää tulevaisuusinvestointeihin, jotka luovat edellytyksiä koronakriisin aiheuttamasta taantumasta selviytymiseen. Näillä investoinneilla pitää nopeuttaa hoitoon pääsyä ja tuoda palvelut kaikkien saataville kustannusvaikuttavasti ja ihmislähtöisesti.
− Pahimmillaan EU:n kautta saatavalla tilapäisellä rahoituksella synnytetään vain uusia pysyviä menoja, jotka pahentavat entisestään julkisen talouden rahoitusalijäämää, toteaa LPY:n hallituksen puheenjohtaja Ilpo Tolonen tiedotteessa.
Sote-uudistus ristiriidassa kasvuohjelman kanssa
Suomen kestävän kasvun ohjelmassa EU-rahoitusta suunnataan hallituksen esittämän sote-uudistuksen ja sen tavoitteiden toteuttamiseen. Hallituksen mukaan ohjelman periaatteisiin kuuluu julkisen ja yksityisen sektorin välisen kumppanuuden parantaminen.
− Hallitus haluaa siis edistää EU:n elpymisrahoituksella sote-uudistustaan, jonka myötä vaikeutetaan ja vähennetään julkisen ja yksityisen sektorin toimijoiden välistä yhteistyötä ja kumppanuutta. Minusta tässä on aikamoinen ristiriita kasvuohjelman tavoitteiden kanssa, Tolonen sanoo.
Hallituksen julkistamat linjaukset EU:n elpymisrahoituksen hyödyntämisestä antavat suuntaa tulevalle hanketyölle. Yksittäiset kestävän kasvun ohjelmasta rahoitettavat kohteet päätetään myöhemmin.
− Kasvuohjelman rahoituksen piiriin saa hyväksyä vain sellaisia sote-hankkeita, joilla tuetaan talouden elpymistä ja luodaan edellytykset kilpailukyvyn parantamiselle. Tällaisia ovat esimerkiksi alan digitaalisten palveluiden kehittämistä ja käyttöönottoa tukevat hankkeet, Tolonen kertoo.