Paheksutut Neuvostoliitto-vaatteet vedetään pois myynnistä

Walmart-kauppaketju lopettaa Neuvostoliitto-aiheisten vaatteiden myynnin.

Liettuan europarlamentaarikko Inese Vaidere kertoi tänään Facebookissa, että maailman suurin kauppaketju Walmart on luvannut poistaa valikoimastaan Neuvostoliiton symboleita sisältävät tuotteet. Asiasta kertoo virolainen Postimees.

Verkkouutiset kertoi lauantaina, että Liettuan hallitus sekä Baltian maiden poliitikot ovat vaatineet tuotteiden myynnin lopettamista. Maiden mukaan neuvostosymboleilla varustetut tuotteet ihannoivat totalitarismia sekä loukkaavat kommunismin uhreja.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

– Neuvostoliiton sirppi ja vasara -tunnuksen nimissä on tehty kauhistuttavia rikoksia. Miljoonia kuoli ja kidutettiin sekä ajettiin maanpakoon. Luotamme Walmartin moraaliin ja pyydämme, että massamurhaajien symbolit vedetään pois myynnistä. Ostaisitteko natsi-aiheisia vaatteita, Liettuan ulkoministeri Linas Linkevicius vetosi Twitterissä Walmartiin.

Walmartin verkkokaupasta löytyi muun muassa t-paitoja, joihin on painettu Neuvostoliiton sirppi ja vasara -symboli.

https://www.facebook.com/inese.vaidere.9/posts/1828200420604044

Mainos