Paavo Lipponen: Suomen on lopetettava näpertely

Entinen pääministeri käytti painavan puheenvuoron arktisen ulottuvuuden hyödyntämisestä.

Entinen pääministeri Paavo Lipponen piiskasi pohjoisen väkeä yksituumaisuuteen ja hallitusta toimeenpanoon arktisen potentiaalin hyödyntämisessä.

– Kyse on toimeenpanosta. Suomen on lopetettava näpertely, Lipponen kiteytti sanomansa House of Laplandin järjestämässä Pohjoinen means business -seminaarissa Musiikkitalolla Helsingissä.

Lipponen huomautti, ettei pohjoinen ole vain bisnestä, mutta valtavien liiketoimintamahdollisuuksien jättäminen sivuun olisi Lipposen mukaan iso virhe.

– Pohjoinen lämpenee, etelä kuivuu, globalisaation voimiin on vastattava. Suomen on saatava paljon enemmän irti pohjoisen boomista, Lipponen sanoi.

Hänen mukaansa pohjoisen alueen näköalat ovat tasapainottuneet sen jälkeen, kun valtava öljyn hinnan nousu katkesi. Lipponen huomautti, että pohjoinen on mahdollisuus etenkin pitkällä tähtäimellä, mutta toimeenpano on aloitettava heti.

– Norjaa avaa uusia kenttiä. Statoil poraa Barentsilla. Venäjä hyödyntää arktista potentiaalia, Lipponen muistutti pohjoisessa tapahtuvassa aktiviteetista, joka jatkuu, vaikka öljyn hinta on tullut alas. Hänen mukaansa erityisesti suomalaiselle pk-sektorille on alueella suuret mahdollisuudet.

Poimintoja videosisällöistämme

Lipponen toivoi, että hallitus panostaisi nykyistä voimakkaammin liikennehankkeisiin. Hän mainitsi mm. Jäämeren radan ja Valtatie 21:n. Erikseen hän toivoi Barents-keskukselle vahvempaa rahoitusta.

Valtiovaltaa tilaisuudessa edustanut valtiosihteeri Paula Lehtomäki (kesk.) kertoi, että hallituksen sisällä arktisen alueen infrahankkeet ovat esillä ja valmisteilla. Yhteydenpito muihin Pohjoismaihin on niin ikään aktiivista. Hän huomautti kuitenkin, että kaikessa pitää ottaa ympäristö huomioon.

Lipposen mukaan paitsi Lapin, myös muiden maakuntien on vastattava ”globalisaation vääjäämättömään keskittämiskehitykseen.” Hänen mukaansa oleellista ei ole piirrellä maakunnallisia hallintohankkeita vaan tärkeää olisi, että maakuntien vahvat keskukset tekisivät keskenään yhteistyötä.

– Työssäkäyntialueet ovat oleellisia, Lipponen lähetti terveisiä hallitukselle.

Lipponen myös toivotti molemmat pohjoisen entiset kansanedustajat, nykyisen Lapin yliopiston yhteyspäällikön Heikki Autton ja Paula Lehtomäen takaisin eduskuntaan. Lipponen muisteli itsekin kerran pudonneensa ja tulleensa sitten takaisin.

– En tulee enää takaisin, Lipponen naurahti.

Mainos