Paatero: ”En ymmärrykseni mukaan ole tehnyt suoranaisia virheitä”

Poliisiylijohtaja Mikko Paatero ilmoitti maanantaina jatkavansa tehtävässään toistaiseksi. Käytännössä asia varmistui jo aiemmin päivällä, kun sisäministeri Päivi Räsänen (kd.) ilmoitti Paateron nauttivan hänen luottamustaan.

– Jatkamista nykyisessä tehtävässä tukee se, että oman käsitykseni, ja kuulemamme ministerin käsityksen mukaan olen selvinnyt tehtävistäni hyvin. Myöskään muiden esille nousseiden seikkojen osalta en ymmärrykseni mukaan ole tehnyt suoranaisia virheitä tai laiminlyönyt tehtäviäni, saatikka että olisin toiminut lain vastaisesti, Paatero sanoi tänään järjestetyssä tiedotustilaisuudessa.

Paatero ilmoitti kantavansa vastuunsa poliisin nykyisessä haastavassa tilanteessa, jossa niin hallintorakenne, lainsäädäntö, toimintatavat kuin järjestelmätkin ovat muutoksessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Voin myös tukea täysimääräisesti käynnissä olevia tutkintoja ja saattaa asiat loppuun ”pohjamutia myöten”. Edelleen katson velvollisuudekseni informoida päättäjiä rehellisesti siitä, miten asiat ovat ja mihin poliisin resurssit oikein riittävät, hän sanoi.

Paateron mukaan poliisin henkilöstö on tehnyt ”kiitettävää työtä”. Se on ollut tehtäviinsä sitoutunutta, motivoitunutta ja valmis kantamaan vastuunsa, vaikeissakin tilanteissa.

– Olen yksi tuosta joukosta, ja valmis kantamaan vastuun omalta osaltani. Eroamalla siirtäisin sen vain jollekin muulle, Paatero totesi.

Helsingin poliisilaitoksessa henkilövaihdoksia tutkinnan ajaksi

Paatero korosti, että suomalainen poliisi tarvitsee vallitsevassa tilanteessa työrauhan ja luottamuksellisen ilmapiirin, jossa toimia. Tuota luottamusta tarvitaan niin poliisin sisällä kuin poliisin ja asiakkaiden välillä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olen mielestäni tehnyt muutoin tarvittavat minulta edellytettävät toimenpiteet, mutta valvonnan osalta tilanne on vaikeammin arvioitavissa. Sitä pitää edelleen kehittää.

– Erilaisia epäilyksiä on esitetty pitkin matkaa. Kysymyksiä herättää ensisijaisesti se, miten epäilyt lahjonnasta ja tiivistä yhteyksistä rikollisiin ovat päässeet syntymään. Lisäksi salaisten tietojen vuotaminen on luottamuksen kannalta erittäin vakava asia.

– Tässä tarkoituksessa olen sopinut Helsingin poliisilaitoksen päällikön Jukka Riikosen kanssa, että hän tekee muutoksia poliisilaitoksessa tutkinnan ajaksi.

Mainos