Huipputiedemies Craig Venter selittää juuri ilmestyneessä kirjassaan Life at the Speed Of Light: From The Double Helix To The Dawn Of Digital Life ”elämän kopiokoneen”, ”biologisen teleportin” tai ”digitaalisen biologisen muuntimen” periaatteen.
Tuo tosielämän 3D-printteri tekee tavallaan samaa kuin Star Trek -sarjoista ja -elokuvista tuttu Beam me up, Scotty -laite: jokin organismi synnytetään uudelleen elektronisesti toisaalla.
Venterkin mainitsee Star Trekin laitteen kirjassaan ja huomauttaa, että idea löytyy jo Tuhat ja yksi yötä -tarinoista sekä lukuisista kirjoista ja elokuvissa.
Teleportissa ei ole kyse materiaalin lähettämisestä, vaan sen digitaalisten piirustusten, ohjeiden tai softan lähettämisestä.
Venterin tiimi työstää parhaillaan tapaa lähettää eri DNA-ketjuista digiversio sähkömagneettisesti ja vastanottaa se toisessa paikassa ”luodaksemme elämää uudelleen”.
Lähes kenen tahansa muun suusta tämä olisi tieteishöpinää. Craig Venter on kuitenkin muun muassa johtava genomikartoittaja ja maailman arvostetuimpia huipputiedemiehiä.
”Monia suurimmista ja vallankumouksellisimmista ideoista, kuuraketeista näkymättömyyteen, ovat edeltäneet, myytit, legendat, ja tietysti science fiction. Tämä pätee myös pyrkimyksiimme ymmärtää elämän ohjelmistoa siirtääksemme digitaaliset ohjeet organismin rakentamiseksi paikasta toiseen tällä planeetalla, tai jopa planeettojen välillä tai paikkoihin kaukana aurinkokuntamme ulkopuolella”, Venter toteaa kirjassaan.
”Joskus voi olla vaikeaa nähdä nykyisten mahdollisuuksien horisontin taakse, että teknologia kuten ”biologinen teleportteri” kristallisoituu ideasta joksikin todelliseksi”, hän kirjoittaa.
Kyky lähettää valon nopeudella DNA-koodia pitää sisällään lukuisia päätä huimaavia mahdollisuuksia.
Venterin nimeä kantava instituutti ja hänen Synthetic Genomics -yhtiönsä luovat Novartis-lääkeyhtiön jo nyt teknologiaa ja teleporttia, joka lähettäisi epidemian iskiessä netin kautta oikeat DNA-tiedot toisessa paikassa olevalle ”printterille”. Se osaisi luoda DNA:sta synteettisen rokotteen, insuliinin, hormonia tai muuta. Rokotteet voitaisiin ”jakaa sähköpostilla”.
Kaikki asiaan liittyvä on tietysti suunnattoman monimutkaista ja täysin lapsenkengissä.
Mutta Venter on vakuuttunut, että ”tulevina vuosina pystymme muuntamaan digitoitua informaatiota eläviksi soluiksi joista tulee monimutkaisia monisoluisia organismeja joita voidaan ”tulostaa” muodostamaan kolmiulotteisia toimivia kudoksia”.
– Kyky tulostaa organismi jää vielä puuttumaan, mutta siitä tulee mahdollisuus pian, Craig Venter vakuuttaa. Tähän viittaa hänen kirjansa nimi ”elämää valon nopeudella”.
Venterin mukaan Marsiin toimitetulle digitaalis-biologiselle muuntajalle voidaan lähettää tarvittava informaatio 4,3 minuutissa rokotteiden, antibioottien tai lääkkeiden luomiseksi.
Toisaalta DNA-lukija voi ottaa Marsissa sieltä löytämästään mikrobista paikan päällä DNA:n ja lähettää sen maahan – itse kiveä tai soluja ei tarvitse lähettää.
Marsin elämää – johon Venter uskoo – voidaan tämän jälkeen ”tulostaa” maassa.
Emme pääse helposti tutustumaan toisten planeettojen mahdolliseen elämään. Craig Venterin ratkaisussa sitä voidaan kuitenkin ehkä luoda uudelleen maassa.
Tien päässä häämöttää tietysti se, että ihminen itse voidaan ”tulostaa” esimerkiksi Marsiin.
Craig Venter varoo käsittelemästä tätä suoraan kirjassaan. Guardian-lehdessä hän toteaa, että ”se ei tule tapahtumaan meidän tuntemanamme aikana… Kyse on kahdesta eri maailmasta ja kahdesta eri mittakaavasta eikä tiede ole mitenkään lähelläkään tukemassa sitä”, hän toteaa.