Pääesikunnan ex-päällikkö IS:lle: Suomea vaaniva uhka tunnetaan huonosti

Vara-amiraali evp:n mukaan Itämeren kriisissä Suomen meriliikenne on vaarassa.

Pääesikunnan entinen päällikkö vara-amiraali evp Kari Takanen sanoo Ilta-Sanomissa, että Suomella ja Ruotsilla on erilainen merellinen asema.

Se käy ilmi parhaillaan kansainvälisessä Aurora-sotaharjoituksessa. Ruotsilla on Göteborg ja pääsy Naton valvomalle Pohjanmerelle.

– Jos Itämerellä alkaa kriisi, meidän meriliikenteemme on vaarassa, Kari Takanen sanoo IS:lle.

– Meriliikenteen merkitys huoltovarmuudellemme on Suomessa huonosti tunnettua. Merireitti on Suomelle elintärkeä.

Suuren volyymin meritietä ei Takasen mukaan voida korvata maantie- tai rautatiekuljetuksilla. Merikuljetusten osuus viennistä on 90 prosenttia ja tuonnista 80 prosenttia.

– Ahvenanmaalla on Pohjanlahden turvallisuuden kautta suuri merkitys. Se on sekä portti Pohjanlahdelle että eräänlainen kulmapiste Suomenlahden suulla, hän toteaa.

Sotaharjoituskeskustelussa vara-amiraali evp muistuttaa, että Suomi on jo isännöinyt yli kymmenen maan Northern Coasts -harjoituksia. Mantereen puolella ei näin suuria harjoituksia ole ollut.

Mainos