Outi Mäkelä: Huoltovarmuutta ei saa päästää rapautumaan

"Jos kotimaisesta ruoantuotannosta ei huolehdita, emme voi taata ruoan turvallisuutta tulevaisuudessa."

– Erilaiset ruokaskandaalit osoittavat, kuinka vaikeaa ruoan alkuperän, todellisen sisällön ja turvallisuuden varmistaminen on, jos annamme kotimaisen tuotannon hiipua ja kasvatamme riippuvuuttamme ulkomaisista elintarvikkeista, toteaa Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Outi Mäkelä.

Hän muistuttaa kotimaisen tuotannon merkityksestä myös kriisitilanteissa.

– Elintarvikkeiden tuonti Suomeen on kasvanut jatkuvasti. Globaalit kehityskulut korostavat kuitenkin huoltovarmuuden merkitystä, sillä nopeat muutokset maailmalla voivat aiheuttaa rajoituksia tuontiin. Ongelmat voivat kummuta taudeista, alueellisista konflikteista, ympäristökatastrofeista tai sään ääri-ilmiöistä.

Mäkelän mukaan esimerkiksi kotimaisen ruoan huomioon ottaminen julkisissa hankinnoissa ei ole vain kuluerä, vaan siten voidaan varmistaa ruoan turvallisuus ja laatu kouluissa, päiväkodeissa ja vanhustenhuollossa.

Sama asia koskee Mäkelän mukaan myös kotimaisen energiatuotannon merkitystä huoltovarmuudelle, koska tällä hetkellä Suomi on vahvasti riippuvaisia tuontienergiasta ja -sähköstä.

Mainos