Osaatko sanoa minne hirvi oli menossa? – poliisi sai makeat naurut

Helsingin poliisilaitoksen viestintäjohtaja Juha Hakola iloitsee Facebookissa tiistaiaamuista hirvikohua.

Helsingin poliisin Juha Hakolaa on jäänyt naurattamaan toimittajan kysymys hirvestä, joka tuli seikkailemaan Helsingin Kaivopuistoon seitsemäksi tunniksi ja kohtasi siellä lopulta matkansa pään.

”Sarjassa hauskoja kysymyksiä kesätoimittajalta ao. uutiseen liittyen (ei IS:n toimittaja): ’Osaatko sanoa mistä hirvi oli tullut ja minne se oli menossa'”, Juha Hakola kirjoittaa Facebookissa.

Hirveltä ei tiettävästi saatu kyseisiä tietoja. Hakolan seinän keskustelussa esitettiin vastauksiksi, että hirvi osasi käyttää suojatietä, sen tarkoitus oli käydä parilla nopealla ravintola Caruselissa ja ’tuolta se tuli ja tuonne se meni’.

Viittaus IS:n toimittajaan johtuu siitä, että Hakola laittoi Facebook-päivitykseensä tämän linkin Ilta-Sanomien hirviuutiseen.

Mainos