– Tämä on ollut pitkä tie ja pitkä marssi. Prosessi on ollut kova ja aivan kohtuuton erityisesti Ilkka Kanervalle ja hänen läheisilleen. Kova se on ollut myös puolueelle. Siksi tämä on vapauttava ratkaisu myös koko järjestelmän kannalta ja auttaa palauttamaan politiikan uskottavuutta, Orpo sanoo.
Orpo pitää olennaisena myös sitä, että hovioikeuden päätös oli yksimielinen. Syyttäjien taholta on hänen mielestään koko ajan yritetty hakea asiassa ennakkotapauksen luonnetta: että maakuntahallituksen puheenjohtaja olisi keskeisessä asemassa kaavoituksesta päätettäessä, ja että vaalirahoitus olisi kytköksissä siihen.
– Olen itse toiminut Ilkka Kanervan jälkeen Varsinais-Suomen maakuntahallituksen puheenjohtajana ja minusta tällaiset olettamukset ovat tuntuneet varsin kaukaisilta, Orpo toteaa.
Kanerva luopui maakuntahallituksen puheenjohtajuudesta prosessin alettua, mutta on säilyttänyt joukon muita luottamustehtäviä. Tällekin on taustansa.
– Olen itse korostanut koko ajan, että Suomi on oikeusvaltio, josta johtuu se, että prosessi on ollut syytä katsoa loppuun saakka ja Kanervan syytä jatkaa muissa tehtävissään, kunnes päätös tulee. Nyt se on saatu. Voin vain onnitella Kanervaa ja hänen läheisiään, Orpo sanoo.
Kanervaa koskenut prosessi oli oikeudessa ensimmäinen hovioikeuteen saakka kulkenut vaalirahoitusjuttu. Helsingin käräjäoikeus oli aiemmin äänin 2-1 tuominnut Kanervan vuodeksi ja kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen törkeästä lahjuksen ottamisesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Käräjäoikeuden mielestä Kanerva otti vastaan tukea vaalityöhönsä ja 60-vuotisjuhliinsa liikemiehiltä Arto Merisalo, Tapani Yli-Saunamäki ja Toivo Sukari. He suunnittelivat samaan aikaan kauppakeskushankkeita Varsinais-Suomeen. Käräjäoikeus katsoi, että Kanerva olisi voinut vaikuttaa hankkeiden kaavoitukseen maakuntahallituksen puheenjohtajana.
Helsingin hovioikeus kumosi käräjäoikeuden päätöksen.