Orlandon painajainen kesti kolme tuntia ‒ ”Luulin musiikiksi, kunnes näin hänen ampuvan”

Orlandon verilöyly on pahin joukkomurha Yhdysvaltojen historiassa.

Poliisi hyökkäsi orlandolaiselle Pulse-klubille kolme tuntia sen jälkeen, kun ammuskelija Omar Mateen oli astunut klubille sisään ja avannut tulen, kertoo Orlando Sentinel. Mateen ampui ensimmäiset laukaukset pari minuuttia yli kaksi lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Poliisi puuttui panttivankitilanteeseen noin kello viisi ja onnistui ampumaan Mateenin.

Mateen oli varustautunut hyökkäykseensä raskaasti aseistautumalla. Tietojen mukaan hänellä oli mukaan useita käsiaseita sekä yllään räjähdeliivit.

Poliisi löysi tapahtumapaikalta 50 ihmisen ruumiit. Paikalla oli Mateenin hyökkäyksen aikaan satoja ihmisiä, joista osa pääsi pakenemaan. Osa jäi loukkuun yökerhon tiloihin. Poliisipäällikkö John Minan mukaan jotkut pääsivät piiloutumaan wc-tiloihin ja onnistuivat soittamaan hätänumeroon.

Rosie Feba oli Pulse Orlando -klubilla tyttöystävänsä kanssa.

‒ Tyttöystäväni sanoi, että joku ampuu. Sanoin, että pamaukset ovat osa musiikkia. Sitten näin laukausten tulevan hänen aseestaan, Feba muistelee kauhunhetkiään.

Hän ja hänen tyttöystävänsä pääsivät pakenemaan vahingoittumattomina.

Orlandon joukkoampuminen on verisin USA:n historiassa. Poliisipäällikkö Minan mukaan Pulse-klubin tapaus ei liity Orlandossa perjantaina sattuneeseen ammuskeluun, jossa ampuja tappoi sekä itsensä että laulaja Christina Grimmien.

Mainos