Venezuelan presidentiksi julistautuneen oppositiojohtaja Juan Guaidón mukaan maa on romahtanut lähes kaikkiin osavaltioihin vaikuttaneiden laajojen sähkökatkosten vuoksi, kertoo CNN.
Venezuelan opposition mukaan ainakin 17 ihmistä on kuollut katkosten seurauksena. Varsinkin sairaaloilla on ollut pahoja vaikeuksia. Katkokset jatkuvat viidettä päivää.
Guaidón mukaan kansantalous on menettänyt 3,6 miljardia euroa torstain ja sunnuntain välisenä aikana.
– En usko, että yhteiskunta toipuu kokonaan, Guaidó toteaa.
Guaidó sanoi kutsuvansa parlamentin hätäkokoukseen maanantaina. Tarkoituksena on ryhtyä välittömiin toimiin humanitaarisen avun saamiseksi. Samalla parlamentin tulisi julistaa maahan hälytystila.
Sosialistipresidentti Nicolas Maduron hallinto on toistaiseksi estänyt humanitaarisen avun toimittamisen muun muassa Kolumbiasta ja Brasiliasta.
Yhdysvaltain presidentin kansallisen turvallisuuden neuvonantajan John Boltonin mukaan Venezuelan armeija on keskustellut parlamentin jäsenten kanssa siitä, miten se voisi siirtyä kannattamaan oppositiota.