Valmisteilla olevassa korkeakouluvisiossa osaamistason noston ratkaisuksi esitetään aloituspaikkojen määrän kasvattamista eli yhä useampi nuori pitäisi saada korkeakoulutuksen piiriin. SYL ja SAMOK kannattavat lähtökohtaisesti tätä ajatusta, mutta muistuttavat, että paikkojen lisäystä ei tule maksattaa opiskelijoilla – ei nyt, eikä tulevaisuudessa.
– Korkeakoulutettujen määrän lisääminen ja osaamistason nosto vaatii panostuksia korkeakoulutuksen perusrahoitukseen, opiskelijajärjestöt toteavat kannanotossaan.
Valtiovarainministeriön tilaamassa muistiossa ekonomisti Sixten Korkman, Vesa Vihriälä ja Bengt Holmström kannattavat aloituspaikkamäärien kasvattamista, mutta samaan hengenvetoon ehdottavat lukukausimaksuja kaikille opiskelijoille ja haluavat sitoa opintotuen vahvemmin opintojen edistymiseen.
SYL ja SAMOK muistuttavat, että opintotuki on jo nyt sidottu opintojen etenemiseen neljällä eri elementillä ja ehtojen tiukentaminen entisestään laskisi opintotuen käyttöastetta.
– Nämä neuvot eivät edistä koulutuksen kannattavuutta tai osaamistason nousua millään tavalla. Nyt on tehtävä vastuullisia ratkaisuja, vetoaa SAMOK:n puheenjohtaja Anni Koivisto hallitukseen.
Sen sijaan hyviä neuvoja osaamisen kasvattamiseen ovat SYL:n ja SAMOK:n mielestä tarjonneet esimerkiksi OAJ, Arene, Tieteentekijät ja Professoriliitto. Muistiossaan OAJ ehdottaa TKI-rahoituksen lisäämistä ja ammatillisen avoimen koulutusväylän perustamista. Arene taas korostaa ammattikorkeakoulujen TKI-toiminnan tukemista ja korkeakoulutettujen muuntokoulutukseen panostamista.
Tieteentekijät ja Professoriliitto sekä Sivistystyönantajat vaativat yliopistoindeksin palauttamista takaisin osaksi perusrahoitusta. Indeksi jäädytettiin väliaikaisena toimenpiteenä ja nyt talouden elpyessä indeksi voitaisiin hyvin palauttaa loppuhallituskaudelle.
SYL ja SAMOK toivovat nyt hallitukselta rohkeutta panostaa osaamisen kehittämiseen kestävällä tavalla.
– Perusrahoituksen turvaaminen on kestävämpi keino kuin lyhytaikaiset hankkeet ja kannustaminen parempi kuin kiristys, sanoo SYL:n puheenjohtaja Riina Lumme.