Opiskelija täyttää opintotukihakemusta verkossa. LEHTIKUVA/VESA MOILANEN

Opintotuki lakkautetaan tuhansilta opiskelijoilta

Tukea on kuitenkin mahdollista saada myöhemmin uudelleen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Sen perusteella Kela lähetti selvityspyynnön noin 15 500 korkeakouluopiskelijalle ja noin 6 000:lle toisen asteen opiskelijalle. Yhteensä noin 3 200 opiskelijalta joudutaan lakkauttamaan opintotuki.

Näistä noin 1 900 on korkeakouluopiskelijoita ja noin 1 300 toisen asteen opiskelijoita. Opintotuki lakkautetaan siis vain 1,4 prosentilta niistä opiskelijoista, joilta edistyminen tarkistettiin.

Opintotuki lakkautetaan niiltä opiskelijoita, joilla ei ole riittävästi opintosuorituksia ja jotka eivät ole esittäneet Kelalle hyväksyttävää syytä opintojensa hidastumiselle. Hyväksyttävä syy voi olla esimerkiksi sairaus tai muu vaikea elämäntilanne.

Jos opintotuki lakkautetaan siksi, että opiskelija unohti vastata selvityspyyntöön, hän voi pyytää lakkautuspäätöksen oikaisua.

Opintotuki lakkautetaan yleensä tammikuusta 2024 alkaen. Jos lakkautusajankohta on jokin muu, opiskelija saa siitä tiedon lakkautuspäätöksessä.

Opintotukea voi saada uudelleen

Jos opintotuki lakkautetaan opintojen hidastumisen vuoksi, opiskelija voi kuitenkin saada opintotukea myöhemmin uudelleen. Tukea voi saada uudelleen, kun opiskelija on suorittanut riittävästi opintoja.

Lakkautuspäätöksessä kerrotaan tarkemmin, minkä verran opintoja täytyy suorittaa. Päätöksessä kerrotaan myös, mitä muuta tukea opiskelija voi hakea opintotuen tilalle.

Opintotuen periminen takaisin on edistymisen seurannassa harvinaista. Opintotukea peritään takaisin vain, jos ilmenee, että opiskelijalla on ollut erityisen vähän opintosuorituksia eikä hänen tarkoituksensa ole ollut opiskella.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)