”Onneksi Suomessa ei ole muslimihallitus – moinen pilkka lisäisi terroristivaaraa”

Kansanedustajan puheenvuoro päättyi kryptiseen toteamukseen.

Eduskunta käsitteli lyhyessä perjantai-istunnossaan ympäristösuojelulain ja maa-aineslain muuttamista. Kansanedustaja Matti Saarinen (sd.) käytti keskustelun ja täysistunnon viimeisen puheenvuoron.

– Arvoisa herra puhemies! Kommentoin edustaja Zyskowiczin puheesta sitä kohtaa, jossa hän käsitteli median käyttäytymistä. Olen hänen kanssaan samaa mieltä ja lausun eräällä tavalla kiitollisuuteni siitä, että meidän hallituksemme ei ole muslimihallitus, koska moinen pilkka saattaisi pahimmoillaan lisätä suorastaan terroristivaaraa, Matti Saarinen sanoi.

Ben Zyskowicz (kok.) oli arvostellut puheessaan vääräksi tämän päivän yleistä hokemaa, jonka mukaan tämän vaalikauden hallitukset eivät olisi saaneet mitään aikaiseksi. Zyskowicz sanoi pointtinsa olevan, että ”tämä hallitus, jonka mollaaminen tuntuu olevan sekä mediassa että politiikassa sellainen yleinen kansalaisharrastus, on paljon mainettaan parempi”.

Matti Saarisen kommentti viittasi ilmeisesti Zyskowiczin puheen seuraavaan kohtaan:

– Nyt käsittelyssä oleva hallituksen esitys on oiva esimerkki siitä, että näissä asioissa mennään eteenpäin, mutta kun nämä eivät ole aivan yksinkertaisia asioita (niin) kuin esimerkiksi tämä translain säätäminen eli se, että miehen pitää voida synnyttää, niin tällaiset asiat eivät juurikaan meidän nykymediaa kiinnosta, Zyskowicz sanoi.

Mainos