Onko Suomessa investointibuumi? ”Vaikea olla samaa mieltä”

Pääministeri Sanna Marinin mukaan investointeja tehdään Suomeen ennätyksellinen määrä.
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo kyseenalaistaa hallituksen väitteet siitä, että Suomessa olisi meneillään ennätyksellinen investointibuumi.

– Hallitus puhuu nyt melko reippaasti yhdessä kuorossa ”ennätyksellistä investoinneista”. VM:n uusimman taloudellisen katsauksen valossa on vaikea kyllä olla samaa mieltä hallituksen kanssa, Wallinheimo kirjoittaa Twitterissä.

Wallinheimo on jakanut kuvan valtiovarainministeriön tuoreesta taloudellisesta katsauksesta, jonka mukaan kone-, laite- ja kuljetusvälineinvestoinnit vähenivät -0,6 prosenttia vuonna 2020 ja kääntyvät 4,5 prosentin kasvuun kuluvana vuonna, kun liiketoimintaympäristö muuttuu vakaammaksi. Graafin perusteella investoinnit olivat selvästi korkeammalla tasolla vuosina 2016-2018.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoi eilen eduskunnan kyselytunnilla, että ”investointeja tehdään ennätyksellinen määrä”. Marinin mukaan tilanne on nyt hyvä, mutta hän sanoi olevansa huolissaan siitä, mitä pidemmällä aikavälillä tapahtuu.

Kansanedustaja Jukka Kopra (kok.) kysyi kyselytunnilla, miten hallitus aikoo saada suomalaiset yritykset investoimaan ja ulkomailta investointeja Suomeen.

Kopra totesi, että alkuvuodesta Neste pohti suuren jalostamon tekoa Suomeen, mutta miljardiluokan investointi meni Hollantiin. Paraikaa UPM-Kymmene suunnittelee miljardiluokan biojalostamoinvestointia.

– Jälleen kerran Suomi ja Hollanti kilpailevat keskenään. Meneekö tämäkin nyt Hollantiin, vai voisiko hallitus nyt kenties edistää investointien saamista Suomeen siten, että suomalainen pörssiyhtiö investoi Suomeen eikä ulkomaille, Kopra kysyi.

”Historiallisen paljon investointeja liikkeellä”
Poimintoja videosisällöistämme

Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) totesi, että voidaan toki oppia siitä, missä ”kansakuntana” ei onnistuttu saamaan investointeja Suomen rajojen sisäpuolelle.

– Samanaikaisesti on kyllä reilua, edustaja Kopra, myös todeta, että meillä on historiallisen paljon investointeja liikkeellä, Saarikko sanoi.

Hän nosti esille Metsä Groupin ison investoinnin, joka Saarikon mukaan nojasi paljolti siihen, että valtio osoitti infran ja muun kilpailukyvyn näkökulmasta kannusteita, että Suomeen kannatti asettua.

– Uskon ja luulen tietäväni sen, että yritysten näkökulmasta yksi todella tärkeä asia on myöskin ennustettavuus ja vakaus. Vaikka me olemme monista asioista tässä salissa eri mieltä, pystyisimme joissain päälinjoissa, kuten tässä kestävässä kasvussa, osoittamaan sellaista uraa, että yritykset uskaltaisivat sijoittua tänne, Saarikko sanoi.

Fast track kansainvälisten yritysten luvitusjärjestelyille

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) totesi, että kansainvälistä kilpailua investoinneista käydään koko ajan. Lintilä piti harmittavana sitä, että Nesteen tapauksessa Suomi ei pärjännyt kilpailussa logistisista syistä.

– Meille on tällä hetkellä tullut useampia merkittäviä ulkomaisia investointeja, muun muassa akkusektorin puolelta, mutta kyllä nämä keskeiset tekijät ovat ne, mitä valtiovarainministeri Saarikko äsken toi esille, eli vakaus, ennustettavuus, se näkymä, mihinkä ympäristöön yritys tulee Suomeen investoimaan, Lintilä sanoi.

Hänen mukaansa erityisesti suomalaista luvituskäytäntö täytyy vahvistaa ja sen ennustettavuutta parantaa.

– Kansainvälisillä yrityksillä ei ole aikaa jäädä odottelemaan pitkiä aikoja luvitusjärjestelyjä, vaan meidän pitää saada näitä varten jonkin näköinen fast track (nopea kaista), kun on kyseessä kansallisesti merkittävä investointi, Lintilä sanoi.

Mainos