Peilikaappi vedetään myynnistä siinä ilmenneiden turvallisuuspuutteiden takia, varoittaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes.
Takaisinveto tehdään peilikaapin kalustevalaisimen takia. Tuotteess, sen pakkauksessa tai ohjeissa ei ole CE-merkkiä. Lisäksi tuotteen ulkopuolisten syöttöjohtimien eristykset eivät ole riittäviä.
Takaisinveto koskee Aqua Rodos-nimistä Mirror Paris 65 -peilikaappia.
– Tuotteen mukana ei toimitettu asennusohjeita suomeksi ja ruotsiksi. Mukana toimitetut englanninkieliset ohjeet olivat puutteelliset, Tukes kertoo.
Pahimmillaan tuotteessa havaitut puutteet voivat aiheuttaa sähköiskun. Kuluttajia kehotetaan poistamaan tuote käytöstä ja olemaan yhteydessä ostopaikkaan.
Tuotetta on myyty Kärkkäisen tavarataloissa.
– Jos sinulla on tämä tuote, saat yritykseltä lisätietoja toimintaohjeista, tuotteen aiheuttamasta vaarasta tai sen vaatimustenvastaisuudesta sekä jälleenmyyntipaikoista. Mahdollisessa ongelmatilanteessa kuluttajansuojan osalta ohjeita ja sovitteluapua antaa kuluttajaneuvonta, Tukes neuvoo.