Onko kaapissasi näitä Iittalan laseja? Erä myytiin 160 eurolla

Tapio Wirkkalan suunnittelema Ultima Thule nousi suosioon jo vuosikymmeniä sitten.
Iittalan Ultima Thule -viskilasien erä myytiin 1 740 kruunulla eli noin 160 eurolla. / Tradera
Iittalan Ultima Thule -viskilasien erä myytiin 1 740 kruunulla eli noin 160 eurolla. / Tradera
Iittalan Ultima Thule -viskilasien erä myytiin 1 740 kruunulla eli noin 160 eurolla. / Tradera
Iittalan Ultima Thule -viskilasien erä myytiin 1 740 kruunulla eli noin 160 eurolla. / Tradera

Iittalan tunnetuista Ultima Thule -laseista maksetaan Ruotsin käytetyn tavaran markkinoilla kymmenien ja jopa yli sadan euron hintoja.

Ruotsalainen Allas nostaa esiin useita vuonna 2026 toteutuneita kauppoja Tradera-markkinapaikalla.

Elokuussa kymmenen Ultima Thule -viskilasin erä myytiin 1 740 Ruotsin kruunulla. Nykyisellä valuuttakurssilla summa vastaa noin 158 euroa. Traderan alkuperäisen myynti-ilmoituksen perusteella kyseessä oli kymmenen 20 senttilitran viskilasia.

Myös viinilaseille on löytynyt ostajia. Syyskuussa kymmenen 16 senttilitran valkoviinilasin erä vaihtoi omistajaa 950 kruunulla eli noin 86 eurolla. Yhdessä laseista oli myynti-ilmoituksen mukaan pieni särö reunassa.

Kolmesta jalallisesta lasista maksettiin puolestaan elokuussa 625 kruunua eli noin 57 euroa.

Lapin jää inspiroi Tapio Wirkkalaa

Ultima Thule on yksi suomalaisen lasimuotoilun tunnetuimmista sarjoista. Tapio Wirkkala loi sen vuonna 1968. Iittalan mukaan muotoilijan inspiraationa olivat Lapin sulava jää ja lumihanget.

Lasien epätasainen, jäätä muistuttava pinta syntyi uudenlaisella valmistustekniikalla, jonka kehittämiseen Wirkkala ja Iittalan lasinpuhaltajat käyttivät lähes tuhat työtuntia.

Video

Sarjan kansainvälistä tunnettuutta lisäsi myös Finnair, joka otti Ultima Thule -lasit käyttöön ensimmäisen luokan tarjoilussa.

Vaikka sarja suunniteltiin jo 1960-luvun lopulla, moni yhdistää sen erityisesti 1970-lukuun, jolloin muotoilu nousi suureen suosioon.

Kaikki vanhalta näyttävät lasit eivät ole vanhoja

Kaapista löytyvän Ultima Thule -lasin ikää ei kuitenkaan voi päätellä pelkästään ulkonäöstä.

Iittala valmistaa sarjaa edelleen. Esimerkiksi kahden uuden on-the-rocks-lasin pakkaus maksaa Iittalan verkkokaupassa tällä hetkellä 68 euroa ja neljän kuohuviinilasin pakkaus 145 euroa.

Siksi yksittäisen käytetyn lasin arvoon vaikuttavat muun muassa malli, koko, ikä, kunto ja myytävän sarjan kappalemäärä. Yksittäinen toteutunut huutokauppahinta ei myöskään takaa, että samanlaisesta erästä saisi myöhemmin saman summan.

Ruotsalaiset kaupat osoittavat silti, että vuosikymmeniä sitten suomalaiskoteihinkin hankituilla Ultima Thule -laseilla on edelleen kysyntää.

Jos kaapin perällä on käyttämättömäksi jäänyt sarja, ennen pois antamista kannattaa ainakin tarkistaa tarkka malli ja viime aikoina toteutuneet myyntihinnat.

LUE MYÖS:
Onko sinulla tällainen pannu? Se voi olla arvokas (VU 1.11.2026)

Arkiselta näyttävä esine voi olla haluttu keräilyharvinaisuus.
Mainos