Olutliitto herättelee matkailuväkeä huomaamaan kotimaisen oluen merkitys

Kuluttajajärjestö Olutliitto vaatii oluen ja sen valmistuksen ottamista mukaan valtakunnallisiin matkailun ja ruokakulttuurin kehitysohjelmiin.

Olutliiton puheenjohtajan Heikki Kähkösen mielestä alueellisesti oluenvalmistajat ja raaka-aineentuottajat pitäisi saada osaksi paikallista lähiruokastrategiaa. Suomessa on jo yli 50 panimoa.

– Kun mukaan otetaan vielä yli tuhatvuotias perinneoluemme sahti, luulisi matkailuväen ymmärtävän, minkälainen aarre meillä on myös kansainvälisesti hyödyntämättä, Kähkönen toteaa Olutliiton tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Kähkönen muistuttaa, että olut kuuluu lukuisiin Euroopan turistikohteisiin. Esimerkiksi Dublinissa on Guinness Storehouse, Amsterdamissa Heineken-museo ja Kööpenhaminassa Carlsberg. Münchenissä on oluttupansa ja Lontoossa pubinsa.

Sen sijaan Suomessa ei ole yhtään olutkauppaa, ja vahvoja oluita myyvät Alkotkin ovat kiinni sunnuntaisin.

– Koska mainonta on kiellettyä, turisteille ei saa edes kertoa, että suomalaisen oluen perustana on kotimainen viljaraaka-aine, monisatavuotinen perinne ja ihmiskäsin tehtävä työ, Kähkönen huomauttaa.

Mainos