Olli Rehn ehdottaa yhteistä ohjelmaa elvytykseen Euroopassa

Finanssipoliittinen elvytysohjelma olisi keskuspankkijohtajan mielestä myös Suomen etu.

Taantuman syvyys ja ajallinen kesto riippuvat Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin mukaan pitkälti viruksen leviämisestä, mutta myös talouspoliittisista toimista, joilla kriisiin vastataan.

– Sekä rahapolitiikkaa että pankkivalvontaa koskevien päätösten tavoitteena on, että yritysten ja kotitalouksien rahoitusolot pysyvät suotuisina. Pandemian aikana moni yritys on tilanteessa, jossa tulojen äkillinen pieneneminen voi johtaa ongelmiin, vaikka yrityksen toimintaedellytykset talouden taas palatessa normaaliin tilaan olisivat kunnossa. Rahoituksen saatavuus on tällöin keskeistä, Rehn toteaa tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa koronakriisin akuutissa vaiheessa on tärkeää, että talouspoliittiset toimet voidaan toteuttaa nopeasti ja että ne kohdistuvat niihin toimijoihin, joiden tilanne on vaikeutunut.

– Keskeisessä roolissa ovat keskuspankkien päätösten lisäksi luonnollisesti myös hallitusten päätökset. Finanssipolitiikassa suurta hyötyä on saatavissa eurooppalaisesta koordinaatiosta. Vientiä tai ulkomaisten tuotantopanosten saatavuutta ei voi elvyttää kotimaisin toimin, mutta yhteisin eurooppalaisin toimin se on mahdollista. Eurooppalainen finanssipoliittinen elvytysohjelma olisikin Suomen kaltaisen pienen avotalouden edun mukainen, Rehn painottaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Suomessa kuten muuallakin ehdottomasti polttavin ongelma on hänen mukaansa pk-yritysten, etenkin kaikkein pienimpien yritysten, kassakriisin helpottaminen ja vararikkojen välttäminen.

– Tähän tähtäävät hallituksen päättämät toimet Finnveran valtuuksien laajentamisesta ja Valtion eläkerahaston yrityslainaostoista. Olennaista on, että pienimmätkin yritykset saavat ilman kankeaa byrokratiaa tietoa ja palvelua käytettävissä olevista suhdannelainoista ja muista instrumenteista, Rehn muistuttaa.

LUE MYÖS:
Suomen Pankilta 188 miljoonaa euroa valtiolle

Mainos