Öljyn polttaminen voi olla tehokas torjuntakeino arktisen alueen öljyonnettomuuksissa, kertoo Suomen ympäristökeskus SYKE.
Asiaa testattiin viime kesänä Grönlannissa osana Suomen ympäristökeskuksen koordinoimaa GRACE-projektia.
Yli kolme vuotta kestävään hankkeeseen osallistuu yhteensä 13 tutkimuslaitosta ja yritystä yhdeksästä maasta. Hanketta rahoittaa Euroopan unionin tutkimus- ja innovaatiorahoitusohjelma Horisontti 2020.
– Koealueet eristettiin öljypuomilla. IFO 180 -laatuisen raskaan polttoöljyn polttaminen merellä onnistui hyvin. Öljy syttyi helposti, ja siitä jäi veteen suhteellisen vähän palamisjäänteitä. Kalliorannalla toteutettu raakaöljyn polttaminen osoittautui sekin tehokkaaksi menetelmäksi. Lisäksi rannalla operaatio oli yksinkertaisempi toteuttaa kuin merellä, SYKE kertoo tiedotteessa.
Tuloksia esitellään tarkemmin 7.–8. maaliskuuta Oulussa pidettävässä arktisen alueen öljyntorjuntaa käsittelevässä kansainvälisessä seminaarissa.
SYKE:n mukaan etenkin arktisella alueella muiden torjuntakeinojen käyttö voi olla sääolosuhteiden ja etäisyyksien takia liian hidasta tai mahdotonta. Tutkittua tietoa öljyn polttamisen ympäristövaikutuksista on toistaiseksi vähän.
Esimerkiksi laivojen polttoaineena käytetyn raskaan polttoöljyn osalta kokeita ei ole juuri tehty, eikä öljyn polttamista rannikolla ole aiemmin tutkittu.
Öljyn polttamisen ympäristövaikutuksista merkittävimpiä ovat palamisjäänteiden sisältämät myrkyt ja palamisen aiheuttamat päästöt ilmaan. Kun öljy poltetaan rannassa, myös kuumuuden vaikutukset on otettava huomioon.
Ympäristövaikutuksia tutkitaan makrolevien, rantakotiloiden ja sinisimpukoiden avulla. Laboratoriotutkimuksissa analysoidaan kokeissa kerättyjen öljyn palamisjäänteiden kemiallinen koostumus ja arvioidaan niiden myrkyllisyys.
Pitempiaikaisten ympäristövaikutusten seuranta koealueella jatkuu ensi kesänä. Öljyn polttamisesta aiheutuvien ilmapäästöjen tutkimusta varten Aarhusin yliopistolla on oma projektinsa.
Oulun edustalla järjestetään keskiviikkona jäätilanteen salliessa kansainvälinen MOSPA2018-öljyntorjuntaharjoitus, jossa testataan öljyn mekaanista keräämistä harjojen avulla.
NOTE #OilSpillExercise! Tanker has driven to rocks 1st March at 05:30 am off the coast of #Oulu City. Will there be #OilSpill at #BothnianBay? #NotRealAccident 🙂 #ArcticSea #shipping Press release of the exercise https://t.co/arLDQfVVcE pic.twitter.com/fmZE1A3bqO
— SYKE (@SYKEinfo) March 1, 2018