Pääministeri Viktor Orbanin mukaan EU auttaa Ukrainaa Euroopan intressien kustannuksella, eikä hän aio lopettaa Unkarin öljyn ja kaasun ostamista Venäjältä. Asiantuntijoiden arvion mukaan Venäjän johto on antanut Orbanin sisäpiirille mahdollisuuden ansaita energiamarkkinoilla satoja miljoonia euroja.
Huomion keskipisteessä on Venäjän öljyä Unkariin ja muualle Itä-Eurooppaan toimittava Normeston Trading, jonka osaomistajina on iStoriesin mukaan Orbanin sisäpiiriä. Yhtiö rekisteröitiin keskiamerikkalaisessa Belizessä vuonna 2006. Se on venäläisen öljyn suurin toimittaja Itä-Eurooppaan Valko-Venäjän ja Ukrainan läpi kulkevien Družba-öljyputkien kautta.
Venäjän miehitettyä Krimin niemimaan vuonna 2014 ja uudelleen sen aloitettua täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan vuonna 2022 toimitusten volyymit kasvoivat jyrkästi. Vuodesta 2011 lähtien Normeston on myynyt Eurooppaan yli 20 miljoonaa tonnia venäläistä öljyä, jonka arvo on yli 10 miljardia euroa.
Venäjän puolella yhtiötä luotsaa Lev Tolkatšev, entinen ralliautoilija ja oligarkki Gennadi Timtšenkon huippujohtajien kumppani. Vuonna 2014 Normeston Trading osti Lukoil-huoltoasemaketjun Slovakiassa, jolloin maan kilpailuvirasto selvitti yhtiön viralliset johtajat, venäläisen Tolkatševin ja unkarilaisen Imre Fazakasin. Tolkatšev pysyi Normestonin osaomistajana vuoteen 2016 saakka, jonka jälkeen hän on ollut vain sen hallintoneuvoston jäsen sen lisäksi, että hän omistaa sen tytäryhtiöitä.
Vuodesta 2016 Normestonin omistajina on ollut useita veroparatiisiyhtiöitä, joiden edunsaajana on ollut kreikkalainen Georgios Dematas. Hän on Lukoilin sveitsiläisen tytäryhtiön Litascon hallituksen puheenjohtajan, Venäjältä vuonna 2016 paenneen Valeri Subbotinin tuttava.
Huhtikuusta 2023 lähtien Subbotinin oma yhtiö Valna Holding Cyprus on omistanut 49,9 prosenttia Normestonista. Saman vuoden kesällä Normeston voitti yli 40 miljoonan euron arvoisen tarjouskilpailun öljytoimituksista Tšekin tasavaltaan.
Fazakas omistaa Normestonista 16,7 prosenttia. Hän on opiskellut Neuvostoliitossa, käynyt Venäjällä lukuisia kertoja. ja hänellä on siellä laajasti kontakteja. Unkarilainen Madera Investment Fund omistaa Normestonista 33,4 prosenttia. Säätiöön liitetty Gyorgy Nagy, yksi Unkarin vaikutusvaltaisimmista liikemiehistä, on Orbanin vanhojen ystävien, liikemies Istvan Garancsin ja pankkiiri Sandor Csanyin, liikekumppani.
Normeston Trading on iStoriesin mukaan yhdistävä tekijä Orbanin ystävien liikekumppaneiden ja Venäjän poliittisen johdon välillä. Budapestin korruptiontutkimuskeskuksen mukaan Normeston on osallinen yhteen Unkarin taloushistorian kaikkein kriittisimmistä tapauksista, joka mahdollisti Orbanin ystäville satojen miljoonien eurojen voitot.





