Valtaosa Verkkouutisten lukijoista pitää oikeana ratkaisuna, että Suomi on päättänyt karkottaa Venäjän suurlähetystössä diplomaattistatuksella toimivan henkilön maasta.
Viikon kysymyksen väitteen ”Venäläisen diplomaatin karkotus oli Suomelta oikea ratkaisu” kanssa täysin samaa mieltä oli 58 prosenttia vastaajista.
Jokseenkin samaa mieltä oli neljä prosenttia vastaajista.
Jokseenkin eri mieltä oli seitsemän prosenttia vastaajista.
27 prosenttia vastasi olevansa täysin eri mieltä.
Lukijamme kommentoivat Viikon kysymystä muun muassa seuraavasti:
Vuokko Lehmuspuisto:
”Suomessa ei ole ollut tapana määritellä rangaistusta kenellekään pelkän kuulopuheen perusteella. Perustelut siis puuttuvat, ja se rikkoo oikeusvaltion periaatteita, muttamyös kansamme imagoa.”
Martti Kangas:
”Yleensa oikeusvaltiot tutkivat asian, ennen kuin päätos tehdään. Tätä asiaa ei ole vielä edes tutkittu…”
Jan Nikkanen:
”Hienoa kun koko länsi on samaa mieltä kerrankin. Sotilaskäyttöinen kemiallisen aseen käyttö toisessa maassa on kaikentavalla tuomittava! Rikos!”
Tapio Ylipuranen:
”Aivan oikein Venäläiselle johdolle siinähän oppii että maailma ei kumara Venäjälle!!”
Kysely keräsi sunnuntai-iltaan mennessä 1 987 vastausta.