”Olen lähes täysin loppuunpalamisen partaalla, enkä saa apua”

Jopa 60 prosenttia lukiolaisista kokee etäopiskelun henkisesti raskaaksi.

Suomen Lukiolaisten Liitto selvitti huhtikuussa kyselytutkimuksella, miten etäopetukseen siirtyminen poikkeustilan vuoksi on vaikuttanut lukiolaisten opiskeluun ja jaksamiseen.

– Opettajat antavat hyvin paljon itsenäistä tehtävää tunnin tehtävien lisäksi, eikä päivässä riitä aika enää muuhun. Lisäksi tilanne pakottaa olemaan kotona, missä hyvin vaikea perhetilanne tuo paljon stressiä eikä omaa aikaa ole yhtään. Olen lähes täysin loppuunpalamisen partaalla, enkä saa apua mistään, vastasi kolmannen vuoden lukiolainen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lukiolaisten liiton mukaan kyselystä saatiin erityisen huolestuttavia tuloksia lukiolaisten kuormittumisesta. Jopa 60 prosenttia vastaajista kokee etäopiskelun henkisesti raskaaksi, kun taas viime keväänä toteutetun Lukiolaisbarometrin mukaan vastaava luku oli 40 prosenttia. Etäopiskelu siis selvästi rasittaa lukiolaisia enemmän kuin tavanomainen opiskelu.

Kuormituksen lisäksi yli puolet vastaajista oli ahdistunut koronatilanteesta.

– Erityisesti avoimissa vastauksissa ilmeni lukiolaisten huoli hyvinvoinnistaan sekä yksinäisyydestään. Olemme pysähtyneet näiden tulosten edessä ja vetoammekin nyt sen puolesta, että tukipalveluista pidetään huolta. Yksikään lukiolainen ei saa pudota kelkasta tai jäädä yksin, Lukiolaisten liiton puheenjohtaja Adina Nivukoski painottaa tiedotteessa.

Etäopetus on lisännyt viikoittaista työmäärää

Yli puolella lukiolaisista etäopetus on lisännyt viikoittaista työmäärää. Joka toinen kokee, että itsenäisesti suoritettavia tehtäviä liian paljon, kun taas vain alle prosentti vastaajista koki tehtäviä olleen liian vähän. Lisäksi lähes puolet lukiolaisista kokee opetuksen laadun heikentyneen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lukiolaisten liitto pitää tärkeänä, että hallitus sisällyttää toukokuussa julkaistavaan lisätalousarvioon määrärahoja, joilla huomioidaan koronaepidemian kielteiset vaikutukset opiskelijoihin ja nuorten hyvinvointiin.

Lukiolaisten liitto vaatii, että lisää rahaa matalan kynnyksen mielenterveyspalveluihin, opinto-ohjaukseen sekä opiskeluhuoltoon. Lisäksi liitto edellyttää, että lukioissa huomioidaan lukiolaisten merkittävästi kasvanut opiskelutaakka sekä ohjauksen ja tuen tarve.

Kyselyyn vastasi noin 1[nbsp]500 lukiolaista. Vastaajia oli jokaisesta Manner-Suomen maakunnasta ja vastaukset jakautuivat tasaisesti eri vuosiluokille.

Mainos