Perussuomalaisten Jari Lindström kirjoittaa blogissaan eri puolilta saamastaan arvostelusta toteamalla ”28 päivää ministerinä – ja epäonnistunut täydellisesti”.
– No, olin epäonnistunut jo ennen kuin ehdin edes aloittaa tässä työssä. Joten lähtökohtaisesti ollaan samassa tilanteessa. Onhan tässä ollut vauhtia ja niitä ”vaarallisia” tilanteita ihan riittämiin. Salkku on raskas, mutta otan asian ja päivän kerrallaan, Jari Lindström toteaa.
Hän sanoo ministerinä huomaavansa vielä aiempaa selvemmin, että kaikkea sanomaasi väännetään mitä kummallisempiin asentoihin.
– Jos siis sanon vaikka harkitsevani jotain, se tulkitaan varmaksi kannaksi, hän toteaa kuolemantuomiokeskustelusta.
– Nyt kun kerroin, että minulle on nihkeää esitellä sukupuolineutraalia avioliittoa käsittelevä laki ja että selvitin itselleni miten tämä prosessi kaiken kaikkiaan etenee, niin yksi jos toinenkin ilmoittautuu kertomaan minulle, että pakkohan tuo on esitellä. Laki on edellisen eduskunnan hyväksymä ja sitoo myös tätä hallitusta. Esitys on eduskuntaan tuotava. Tiedän tämän ja sitä kunnioitan.
Lindström sanoo oikeusoppinut Jukka Kemppisen olevan varmasti pätevä arvioimaan häntä, mutta ”siitä huolimatta selvitys (kansalaisten oikeustajusta) tehdään ja sen perusteella arvioidaan mahdolliset tarpeet lainsäädännön tarkistamiseen tai muihin toimenpiteisiin”.
– Miltä tämä nyt sitten tuntuu? No työteliäältä, vaativalta ja mielenkiintoiselta.
Ministerin mukaan kaikille ei kelpaa, kun hän on oma itsensä. Hän sanoo kuitenkin pärjänneensä siten tähänkin asti.
– Olen joillekin alikoulutettu amistaustainen, kielitaidoton ja osaamaton. Kummallista että ammatillista koulutusta ei arvosteta… (sarkasmia). Pyrin tekemään parhaani niillä eväillä joita minulla on. Se sitten riittää – tai ei. Oppimaton en ole, opin joka ikinen päivä uutta. Olen nöyrä, mutta nöyristelemään en ryhdy, oikeus- ja työministeri Lindström kirjoittaa.